Marian Jelita-Zaleski (ur. 5 listopada 1920 r. we Lwowie) przeżył wojnę i Powstanie Warszawskie oraz obozy koncentracyjne.
“Fotografie minionych lat” to czarno-biała fotografia krajobrazów tatrzańskich, nadmorskich, w architekturze oraz w portretach ludzi z różnych warstw społecznych - uwiecznionych przy swoich codziennych zajęciach. Fotografia wykonywana dostępnymi po wojnie środkami oddaje w pełni klimat tamtych trudnych czasów. Przedstawia rzeczywistość dość biedną, lecz jakże radosną.
Marian Jelita-Zalewski to kapitan Armii Krajowej zgrupowania Dyon Motorowy ps. “Janusz”, honorowany trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką “Akcji Burza”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Medalem za Warszawę 1939-1945 i innymi odznaczeniami. Obrońca Starego Miasta podczas Powstania Warszawskiego, więzień oflagu i obozów koncentracyjnych. Od roku 1956 fotografia stała się rzeczywistością Mariana Jelity-Zalewskiego, pasją życiową i ostatecznym wyborem zawodu. Od roku 1964 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1966 został ratownikiem-ochotnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od 1967r. na stanowisku sekretarza ZPAF. W 1974 r. z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki ustanowiony został rzeczoznawcą w zakresie fotografiki w ocenie dzieł sztuki.