Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 5682
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to „Zajazd pod Trzema Lipami”

Wtorek, 3 listopada 2009, 19:18
Aktualizacja: Środa, 4 listopada 2009, 7:39
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to „Zajazd pod Trzema Lipami”
Kamienica pod 39 "wczoraj" i dziś. Zwróćcie uwagę na piwniczne okienka, które obecnie są niemal na wysokości chodnika, a kilkadziesiąt lat temu były wyraźnie wyżej od poziomu gruntu. Tyle jego warstw zostało naniesionych z upływem czasu. Jedna z lip przetrwała i "nieco" urosła.
Fot. TEJO/ARCHiWUM
Trudno uwierzyć, że ten szary i smętny zakątek dzisiejszej Jeleniej Góry tętnił w Hirschbergu życiem towarzyskim. Nagrodę w dzisiejszym konkursie – kalendarz od wydawnictwa „Oferta” wylosował pan Zbigniew Iwański.

Dziś to niczym nie wyróżniająca się kamienica komunalna. Gdybyśmy jednak przenieśli się w czasie o sto lat wstecz, trafilibyśmy w wir jeleniogórskiej socjety, która „Pod trzy lipy” chadzała na obiady, kolacje, desery, czy też – ugasić pragnienie lemoniadą lub piwem wracając ze spaceru po parku na Rycerskim Wzgórzu.

Kiedy zajazd powstał? Nie wiadomo. Na pewno istniał już w roku 1910 i nalażał do niejakiego Endelmanna. Wskazuje na to pocztówka z tamtego właśnie okresu. – Oddalony o minutę od Domu Sztuki i Zgromadzeń (dziś Teatr im. Norwida), u podnóża Rycerskiego Wzgórza (dziś Wzgórze Kościuszki) – zauważają Teresa Witusiak i Michał Gańko, którzy przysłali nam dawne pocztówki.

Trudno dziś cokolwiek więcej o tamtym obiekcie napisać. Był jednym z wielu w Jeleniej Górze zajazdów, gościńców, gdzie – oprócz niezbyt wyszukanego, ale solidnego posiłku – można było przenocować w przyzwoitych warunkach. Mieścił się przy Schmiedebergerstrasse (ulicy Kowarskiej – dziś Sudeckiej) i być może zatrzymywali się tu podróżni, którzy tamtędy zmierzali w stronę Kowar, Karpacza, Kamiennej Góry, czy też Wałbrzycha. Jak można zobaczyć na dawnych widokówkach, była tam obszerna sala główna bankietowa i nieco mniejsza piwiarnia. Kamienica sprawiała wrażenie bardzo zadbanej.

Lipy, które widoczne są na starych zdjęciach, przez dziesięciolecia imponująco urosły. Jedna nie zachowała się. Jak dziś wyglądają wnętrza tego budynku? Wiedzą o tym tylko lokatorzy, bo po 1945 roku w opuszczonym gościńcu urządzono mieszkania komunalne i tak jest do chwili obecnej. Pamiątką czasów minionych jest też tablica z nazwą ulicy. Uchował się tu jeszcze na szyldzie przekreślony gen. Karol Świerczewski, ps. Walter, bojownik o Polskę Ludową, który traktowi patronował od 1948 do 1993 roku. Wówczas zdecydowano o zmianie nazwy ulicy na Sudecką. Warto też wiedzieć, że po 1945 roku nazywała się ona przez trzy lata Obrońców.

Panu Zbigniewowi Iwańskiemu gratulujemy wygranej, kolejnej edycji kalendarza z zestawieniami zdjęć starej i nowej Jeleniej Góry autorstwa C. Wiklika i wydawnictwa „Oferta”. Będzie jak znalazł na nadchodzący nowy, 2010 rok. Nagroda czeka na Pana w redakcji Jelonki przy ul. Skłodowskiej-Curie 12/1 w godz. 12 – 16. Dziękujemy Państwu za udział w dzisiejszej zabawie. Zapraszamy na kolejną edycję, za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
866
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Miał się gaz ulatniać, to strażacy przyjechali
 
Jelenia Góra - KARR
Zakończenie Uniwersytetu Liderów
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group