- Około godz. 19.30 przyjechali po mnie znajomi i razem pojechaliśmy na zabawę andrzejkową do Miłkowa – relacjonuje Łukasz Szeszko, właściciel pomocy drogowej Max- Hol z ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze. - Ktoś musiał obserwować mój dom, bo wiedział, że z niego wyszedłem. O godz. 21.00 zadzwoniła do mnie mama i przerażonym głosem wykrzyczała, że się pali. W chwili podłożenia ognia mój brat, który był w domu, zobaczył rozbłysk. Otworzył drzwi balkonowe i zaczął krzyczeć. Widział, jak podpalacz idzie z pochodnią od płonących lawet i podkłada ogień do mojego jeepa, którym czasami ciągałem przyczepy. Na jeepa sprawca rzucił bańkę z paliwem i uciekł. Terenówkę udało się bratu uratować. Lawety spłonęły i nie nadają się do użytku. Straty to około 400 tys. zł – mówi poszkodowany.
Łukasz Szeszko nie ma wątpliwości, że to nie był przypadkowy pożar. – Od długiego czasu dostawałem pogróżki od konkurencji, że mnie połamią jeśli będę patrzył im na ręce – mówi. – A ja tylko zwracałem uwagę na to, że firma, która wygrała przetarg na holowanie aut ze zdarzeń obsługiwanych przez policję, działa niezgodnie z prawem. Ładuje samochody na lawety o zbyt małej ładowności, itp. Zgłaszałem to za każdym razem policji, ale kończyło się na złożeniu zawiadomień. Poza tym kilka dni przez zdarzeniem dostałem telefon od konkurencji, by razem stanąć do grudniowego przetargu na holowanie pojazdów w mieście i wspólnie ustalić stawki. Nie zgodziłem się na współpracę, więc najprościej było mnie wyeliminować. Czy wiem kto za tym podpaleniem stoi? 90 procent mieszkańców wskazuje, kto mógł to zrobić, tylko nikt głośno tego nie powie, bo się boi. A policja udaje, że nic nie wie. Mówi, że potrzebne są dowody i fakty. Dlatego wyznaczyłem nagrodę – 20 tys. zł – dla osoby, która wskaże sprawców. - Podpalacz był bowiem tylko wynajętym pionkiem. A chodzi o osobę, która to podpalenie zleciła – dodaje właściciel firmy.
Jak informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy jeleniogórskiej policji, dochodzenie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem prokuratury. – Podjęte zostały czynności operacyjne i procesowe w celu wykrycia i zatrzymania osób podejrzanych o to przestępstwo, ale dla dobra tego postępowania nic więcej o nim powiedzieć nie możemy – mówi.
Zdaniem właścicieli jeleniogórskich firm zajmujących się pomocą drogową, obecne działania policji są niewystarczające. – Tą sprawą powinna zająć się prokuratura – mówi jeden z laweciarzy. – Ja wycofałem się z holowania pojazdów z wypadków i kolizji, bo boję się o swoje życie. Współpracuję z firmami ubezpieczeniowymi i tylko dla nich świadczę usługi. Dzisiaj firmy holujące pojazdy, które walczą ze sobą, podpalają sobie auta, jutro zaczną do siebie strzelać. Problem może dotknąć każdego z nas. Nigdy nie wiemy, czyje lawety będą następne. A co, jeśli na podpalonych lawetach będą auta prywatnych osób? Tu potrzebne są konkretne wzmożone działania w celu wyeliminowania tej gangsterki, która od lat jest na naszym terenie bezkarna – dodaje jeden z przedsiębiorców.