Wybrana grupa z Gimnazjum nr 2 imienia Mikołaja Kopernika w Lubaniu przy współpracy z Kołem Łowieckim „Głuszec” posadziła m.in. świerki, buki, świdośliwkę, jedną sosną i lipę. Wykonywali w ten sposób zadanie w ramach szkolnego programu rozwojowego. W chwili obecnej ich celem są bowiem przedsięwzięcia z zakresu tematyki matematyczno – przyrodniczej oraz komunikacyjnej. Istotna jest także przedsiębiorczość.
Gimnazjalistom przyświeca hasło „Pomagając innym, inwestujesz w siebie”. Uczniowie z Lubania zajmują się ekologią, poznają powiat jeleniogórski i problemy jakie na jego terenie występują. Jest to ważne, ponieważ do lasów w Karkonoszach mają niedaleko, ale nie przyjeżdżają w te tereny, bo ich nie znają.
Gimnazjalistami opiekowała się Henryka Zajączkowska, pedagog szkolny oraz Beata Kazan, katechetka. Wcześniej uczniowie pod ich nadzorem tworzyli grupę wolontariuszy. Ich działania skupiały się przede wszystkim na pomocy ludziom potrzebującym.
Obecnie zadaniem młodych ekologów jest także zadbanie o budki lęgowe dla ptaków oraz ich dokarmianie późną jesienią. Natomiast w sobotę odbyły się także zajęcia w Cichej Dolinie w Piechowicach. Prowadziła je Bogumiła Dąbek, edukator leśny oraz trener Fundacji Nasza Ziemia. Pracuje w Nadleśnictwie Szklarska Poręba. Uczniowie zdobywali wiedzę m.in. na temat drzew i krzewów, o naturalnym i sztucznym odnawianiu lasu, o złej działalności człowieka .
- Największą aktywnością wykazały się uczennice, Anna Bagrij oraz Kinga Czarnota. Zaskoczyło mnie, gdy usłyszałem od nich, że sadząc las mają świadomość, że budują dom dla zwierząt – mówi Marian Klasiński z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, przewodniczący Komisji Promocji, Kultury i Etyki Łowieckiej – Gimnazjalistki szanują przyrodę i chcą ją wzbogacać – dodaje.
Z ramienia Koła Łowieckiego „Głuszec” przedsięwzięciem kierowali myśliwi Wiesław Konarski oraz Ryszard Krawczyk.