- Granit jako forma promocji widoczny jest w Szklarskiej Porębie od kilku lat. Pojawił się między innymi na Magicznym Szlaku Ducha Gór, na którym w najbardziej interesujących punktach szlaku znajdują się granitowe głazy zawierające tajemnicze hologramy. Chcemy też przybliżyć odwiedzającym nasz rejon oraz historię wydobywania tu granitu. Pomysły promowania Szklarskiej Poręby poprzez surowce naturalne i stal mają ścisły związek z kolonią artystów działającą na naszym terenie. Autorem witaczy jest Grzegorz Pawłowski - powiedziała Grażyna Biederman, kierownik referatu promocji miasta.
Kamienie do pracowni Grzegorza Pawłowskiego dostarczone zostały przez Kopalnię IK-Granit, która znajduje się na terenie Szklarskiej Poręby. - Monumentalny wymiar tego kamienia podkreśla wagę miejsca, do którego wkraczają turyści, bo główną ideą granitowych witaczy jest pokazanie, gdzie się zaczyna nasze królestwo - mówił Grzegorz Pawłowski.
Także dla burmistrza Szklarskiej Poręby Mirosława Grafa granitowe witacze są naturalnym sposobem promocji miasta. - Oczywiście witacze mogliśmy zrobić w tradycyjny sposób, czyli za pomocą słupka i tabliczki z napisem „Szklarska Poręba wita”, ale przecież nie o to chodzi, bo to może zrobić każdy. Naszym zamiarem było pokazanie turystom i mieszkańcom miasta również jakim bogactwem dysponujemy, bo przecież na co dzień spotykamy się z nim, czy to w mieście , czy też na szlakach turystycznych. Muszę powiedzieć, że pomysł granitowych witaczy spodobał także władzom Karpacza – dodał burmistrz Szklarskiej Poręby.
Witacze stoją przy Zakręcie Śmierci jadąc od strony Świeradowa, na krajowej „trójce” przy granicy miasta od strony Piechowic , a także wjeżdżając od strony Harrachova.