Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 5158
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Groźna bakteria na neurologii WCSKJ

Czwartek, 9 marca 2023, 6:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: Groźna bakteria na neurologii WCSKJ
Fot. MT
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
O ognisku groźnej bakterii New Delhi na oddziale neurologii Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej poinformowała nas pani Joanna.
Mamy wybór miejsca leczenia i dlatego chciałam ostrzec przez kierowaniem swoich bliskich na oddział neurologii jeleniogórskiego szpitala - mówi nasza Czytelniczka. - Mój ojciec był tam hospitalizowany po udarze krwotocznym, z którego na szczęście wyszedł i miał być wypisany do domu. Niestety niemal w przededniu zakończenia pobytu w szpitalu wykryto u niego zakażenie bardzo groźną bakterią New Delhi. Dzień później tata zmarł. Zaraził się od innego pacjenta przebywającego na tej samej sali, który nie był odizolowany od innych chorych.
Potwierdzam, że na oddziale neurologii stwierdzono ognisko epidemiologicznego bakterii New Delhi – mówi pełnomocnik dyrektora WCSKJ ds. przestrzegania praw pacjenta Dorota Patyńska . - W związku z tym zdecydowaliśmy o ograniczeniu przyjęć planowanych na oddział. Stosowane są też procedury reżimu sanitarnego. Pacjenci, u których zostają stwierdzone objawy zakażenia bakterią są przenoszeni do izolowanych pomieszczeń, aby nie stykali się z innymi chorymi. Nie są natomiast wykonywane badania nosicielstwa tej bakterii u wszystkich pacjentów przebywających na oddziale. Bakteria New Dehli występuje powszechnie i wiele osób jest ich nosicielem. Jest ona groźna głównie dla osób z obniżoną odpornością.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Wywołuje ona m.in. groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. New Delhi jest odporna na niemal wszystkie antybiotyki, nawet te zaliczane do grupy "ostatniej szansy", które podawane są w leczeniu ciężkich zakażeń.
Bakterię Klebsiella pneumoniae wykryto w 2008 w New Delhi u pacjenta z zakażeniem układu moczowego. W 2010 r. diagnozowano zakażenie superbakteriami niemal w całej Europie, Ameryce Północnej i Azji. New Delhi żyje na skórze i w przewodzie pokarmowym. Wydalana jest wraz z kałem. Dlatego przede wszystkim przenosi się przez niezdezynfekowaną toaletę. Ale zarazić się też można przez dotyk. Zakażenia bakterią New Delhi można pomylić z grypą, bo najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka, kaszel i duszności, dreszcze i zimne poty, zawroty głowy, ból klatki piersiowej, ból mięśni, silne osłabienie.

Twoja reakcja na artykuł?

4
2%
Cieszy
10
4%
Hahaha
3
1%
Nudzi
6
3%
Smuci
13
6%
Złości
196
84%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
562
Tak
19%
Nie
70%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Senator interweniuje w sprawie zapory w Mysłakowicach
 
Kilometry
W Cieplicach prawie jak w Indiach – trąbią ile wlezie
 
Aktualności
Dużo atrakcji podczas Juwenaliów
 
Piłka nożna
"Przejechali się" po Moto–Jelczu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group