Już po zebraniu, proces degradacji grzybów rozpoczyna się praktycznie natychmiast. W miarę upływu czasu rośnie ryzyko rozwoju drobnoustrojów, które mogą wytwarzać substancje szkodliwe dla zdrowia.
Warto zwrócić uwagę na to, że hipotetycznie grzyby mogą być przechowywane przez krótki czas w odpowiednich warunkach.
Sanepid zaleca, aby nie trzymać grzybów w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza przez dłużej niż 7 dni. Natomiast w temperaturze pokojowej, czyli około 18 stopni, optymalny czas przechowywania wynosi tylko 2 dni.
Po tym czasie jakość grzybów ulega znacznemu pogorszeniu, co może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia efektów.
W trosce o zdrowie należy stosować się do tych zasad, chroniąc się przed zatruciami i nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi, które mogą wynikać z spożywania nieświeżych grzybów. Warto pamiętać, że odpowiedzialne podejście do zbierania i przechowywania grzybów nie tylko pozwala cieszyć się ich walorami smakowymi, ale również zabezpiecza nas przed potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi.
Dlatego najbezpieczniej jest cieszyć się świeżymi grzybami od razu po ich pozyskaniu lub zakupie, co z pewnością przyczyni się do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Alternatywą jej ususzenie grzybów.