W 2002 roku z inicjatywy śp. proboszcza parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach, ks. Józefa Steca został utworzony oddział straży Grobu Pańskiego. Miał on pełnić straż przy Bożym Grobie w okresie Triduum Paschalnego, czyli okresie poprzedzającym Niedzielę Wielkanocną.
Miało być tylko raz
Początkowo odział liczył zaledwie kilku gwardzistów, którzy pełnili swoje funkcje w wówczas wypożyczonym umundurowaniu. Miało to być jednorazowe przedsięwzięcie w celu uzupełnienia scenografii Grobu Pańskiego. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony parafian, jak i samych gwardzistów, którzy postanowili utworzyć stały oddział straży Grobu Pańskiego pod nazwą Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia.
Uświetniają święta
Od tamtej pory odział co roku pełni wartę przy Bożym Grobie w okresie świąt Wielkanocnych. Poza tym uświetniają wiele wydarzeń parafialnych i patriotycznych w Jeleniej Górze. Niedawno uczestniczyli w musztrze paradnej podczas obchodów dnia matki przy parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach.
Mają repliki broni
Obecne umundurowanie noszone przez gwardzistów zostało uszyte z funduszy parafialnych oraz samych uczestników grupy. Dzięki zaangażowaniu i pomocy ze strony parafian udało się także wykonać repliki broni palnej, które dopełniają całość stroju ceremonialnego.
Bożogrobowcy
Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia bierze także udział w ogólnopolskich paradach straży zwanych “Turkami”. Legenda wiąże nazwę i historię obrzędu z odsieczą wiedeńską Jana III Sobieskiego. Wracający z wojny żołnierze mieli wg tradycji przybyć do swoich miejscowości w zdobycznych, tureckich strojach właśnie w okresie Wielkiej Nocy i zaciągnąć wartę przy grobie Chrystusa w podziękowaniu za ocalenie.
Jest także druga teoria pochodzenia tego obrzędu, która to wiąże się z czasami średniowiecznymi, kiedy to na tych terenach pełnili misję Bożogrobowcy - zakon sprowadzony z Jerozolimy w XII wieku. Mieli oni wpływ na wprowadzenie zwyczaju budowania Grobów Pańskich i wystawiania straży na wzór jerozolimskich żołnierzy rzymskich.