Środa, 24 czerwca
16°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
Kalendarz regionu

Zakończenie 62. sezonu artystycznego

Szukaj wydarzeń po nazwie, terminie, kategorii, cenie i lokalizacji oraz zgłaszaj własne imprezy do publikacji.

Wróć do imprez
Koncerty

Zakończenie 62. sezonu artystycznego

Audio

Czytaj na głos

26.06.2026 godz. 19:00 Jelenia Góra, Filharmonia Dolnośląska im. Ludomira Różyckiego Normalny: 80 zł

Opis

O wydarzeniu

Gdy w 1900 roku Siergiej Rachmaninow rozpoczął pracę nad kolejnym monumentalnym dziełem na fortepian i orkiestrę, jego stan emocjonalny był dramatyczny. Pomocną dłoń podał mu terapeuta Nikołaj Dahl, któremu kompozytor zadedykował II Koncert fortepianowy c-moll op. 18. Wzniosłe melodie i wybitna partia fortepianu przyniosły twórcy ogromny sukces, którego tak bardzo potrzebował. To jedno z najbardziej uwielbianych dzieł i kwintesencja rosyjskiego romantyzmu ujęta w symfoniczną formę: muzyka, która chwyta za serce i nie puszcza od pierwszej do ostatniej nuty.IX Symfonia e-moll op. 95, znana jako „Symfonia z Nowego Świata”, to jedno z najpopularniejszych dzieł w całej historii muzyki klasycznej. Antonín Dvořák stworzył je w 1893 roku podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdy jako dyrektor Narodowego Konserwatorium Muzycznego w Nowym Jorku chłonął energię rodzącej się metropolii. W partyturze usłyszymy echa spirituals oraz muzyki Afroamerykanów, objawiające się w synkopowanych rytmach i charakterystycznych skalach pentatonicznych. Jednocześnie utwór pozostaje zakorzeniony w czeskiej duszy kompozytora. O wyjątkowości tego dzieła decydują detale: skala pentatoniczna, nadająca muzyce ludowy charakter, oraz obniżony siódmy stopień, zapowiadający narodziny bluesa. Symfonia ta stała się pomostem między Starym Kontynentem a Ameryką, ale jej legenda sięga znacznie dalej. W 1969 roku nagranie dzieła zabrał ze sobą Neil Armstrong na pokład Apollo 11. Podczas pierwszej misji na Księżyc muzyka Dvořáka dosłownie opuściła Ziemię, by towarzyszyć ludzkości w odkrywaniu „Nowych Światów” w kosmosie.

TikTokowa Jelonka