Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8493
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak mogą głosować niepełnosprawni?

Wtorek, 16 października 2018, 6:21
Aktualizacja: Środa, 17 października 2018, 7:32
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Jak mogą głosować niepełnosprawni?
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
W jaki sposób w najbliższych wyborach samorządowych mogą zagłosować osoby niepełnosprawne? – Z takim pytaniem zadzwoniła do nas 84–letnia pani Danuta z ul. Moniuszki, która jest chora na Parkinsona i ma poważne trudności z poruszaniem się po mieszkaniu, nie mówiąc już o wyjściu do urzędu. – Mam też wielu znajomych niepełnosprawnych, którzy mają taki sam problem – dodaje starsza pani.
- Mimo choroby ja i moi znajomi chcielibyśmy mieć możliwość zagłosowania, ale nie wiemy jak dostać się do lokali wyborczych – mówi pani Danuta. – Większość z tych miejsc ma schody, a my mamy problem z poruszaniem się po mieszkaniu. Słyszałam o dowożeniu takich osób specjalnymi busami czy przychodzeniu do domu, ale czy to obowiązuje w naszym mieście i gdzie to zgłaszać? Zależy mi na tym, by ktoś przyszedł do mnie do domu, ale nie wiem, czy to jest możliwe – dodaje jeleniogórzanka.

Zgodnie z kodeksem wyborczym osoby niepełnosprawne mogą głosować korespondencyjnie, ale musiały zgłosić taką potrzebę do 8 października br.

- Zgodnie z zasadami, taką potrzebę należy zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed zaplanowanymi wyborami, a więc w przypadku wyborów samorządowych do 8 października – wyjaśnia Jakub Szmigiel, komisarz wyborczy w Jeleniej Górze.

Zgłoszenie takie mogło zostać przekazane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej i powinno zawierać takie dane, jak: imię i nazwisko, numer PESEL oraz oświadczenie o wpisaniu tego wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie. Do zgłoszenia należało dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił, że chce głosować korespondencyjnie, otrzyma karty do głosowania, nie później, niż 7 dni przed dniem wyborów. Pakiet taki zostaje wysłany pocztą i jest doręczany wyłącznie do rąk własnych wyborcy.

Do 12 października br. natomiast należało zgłosić głosowanie przez pełnomocnika. Tu również do urzędu trzeba było dostarczyć szereg dokumentów.

- Ustawodawca przewidział więc pomoc w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych i starszych, ale pod warunkiem, że dopełnili oni tych formalności, o których powiedziałem. Nie ma natomiast takiej formy jak dowożenie wyborców busami czy samochodami. W tym zakresie osoby niepełnosprawne mogą liczyć tylko i wyłącznie na pomoc osób zaprzyjaźnionych – mówi Jakub Szmigiel, komisarz wyborczy w Jeleniej Górze.

Jak zapewnia jeleniogórski komisarz wyborczy, wszystkie lokale wyborcze w mieście powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo wyborcy niepełnosprawni, mogą głosować przy użyciu nakładki w języku Braille'a. Nakładkę na kartę na prośbę osoby niepełnosprawnej wydaje komisja wyborcza. Po oddaniu głosu osoba niepełnosprawna jest zobowiązana do oddania nakładki członkowi obwodowej komisji wyborczej.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group