- Ta akcja wpasowuje się w nasz program w ramach którego uczymy dzieci również samodzielności, oczywiście na miarę ich wieku – wyjaśnia dyrektor przedszkola, Bogumiła Lepieszo – dlatego zorganizowaliśmy taką akcję edukacyjną i jednocześnie zabawę, bo właśnie w czasie zabawy dzieci uczą się najszybciej. Zbliża się jesień, dzieci chodzą z dorosłymi na grzyby, ale również na wycieczki do lasów i w góry. Dzisiaj dowiadują się jak zbudować prowizoryczny szałas, jak oznakować miejsce w którym się schroniły, żeby ratownicy mogli łatwo je dostrzec. Ciągle słyszymy w mediach o kolejnym zagubionym dziecku, o akcji poszukiwawczej w której biorą udział czasami setki osób. Takie zajęcia może temu zapobiegną.
Po kilkudziesięciu minutach w lesie na zboczu góry Chojnik w Sobieszowie stanęły szałasy z patyków, obok drzew, które dla zagubionych w lesie maluchów mają być przyjacielem i ochroną. Komisja w osobach dyrektorki przedszkola i aspirant Danuty Razmysłowicz z wydziału prewencji komendy miejskiej policji oceniła solidność szałasów i napisów SOS układanych z szyszek, chusteczek higienicznych czy patyków. Drobne upominki dostali wszyscy mali budowniczowie.
- Akcję „Zgubek” prowadzimy już piąty rok – wyjaśnia Grzegorz Rybarczyk ze Straży miejskiej – w tym roku byliśmy już w kilku przedszkolach w Jeleniej Górze, byliśmy w Szklarskiej Porębie, w Piechowicach. Wszędzie dzieci z entuzjazmem uczestniczą w zabawie, która jednocześnie przygotowuje ich i uczy jak poradzić sobie samemu w lesie. Dzisiaj jestem zachwycony licznym udziałem rodziców, którzy wspierają swoje pociechy i jednocześnie poznają się nawzajem. Niestety, nie w każdym przedszkolu udział rodziców jest tak powszechny.
Kolejne zajęcia akcji „Zgubek” odbędą się jeszcze w tym roku w kolejnych placówkach przedszkolnych.