Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 10476
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak to się robi? „Grabarów”

Wtorek, 12 grudnia 2017, 7:29
Autor: ZR
Jelenia Góra: Jak to się robi? „Grabarów”
Fot. Użyczone/ZR
W „Grabarowie” eksploatacja wód podziemnych, infiltracyjnych i powierzchniowych odbywa się w oparciu od dwa różne i niezależne od siebie systemy. Pierwszym jest powstały w pierwszej połowie lat 70. minionego wieku „stary” jednostopniowy system pierwotny, bazujący na zespole studni szybowych, zlokalizowanych wzdłuż lewego brzegu Bobru.

Studniami tymi pobiera się wody podziemne, pochodzące z infiltracji brzegowej (naturalnej) oraz z dopływu podziemnego. Drugim systemem jest dwustopniowy „nowy” system, zrealizowany w latach 80. XX wieku. Jego pierwszy stopień polega na poborze wody powierzchniowej Bobru (ujęcie brzegowe „Wojanów”), wprowadzeniu jej rurociągiem do trzech osadników wstępnych (zlokalizowanych w Wojanowie), a następnie na przesłaniu jej grawitacyjnie do stawów infiltracyjnych ujęcia „Grabarów”. Drugi stopień „nowego” systemu stanowi drenaż poziomo - pionowy oparty na studniach wierconych i drenażowych, które wspomagają sztuczną infiltrację na zespole dziewięciu stawów infiltracyjnych ujęcia. Studnie wiercone i drenażowe „nowego” systemu rozmieszczone są w dwóch równoległych do siebie szeregach w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów stawów infiltracyjnych.

Pod względem stosowanych procesów uzdatniania ujęcie „Grabarów” nie należy do najbardziej wymagających. Pomimo tego, że ujmowane wody w aż 92 proc. są wodami powierzchniowymi pochodzącymi z Bobru, jakość wód podawanych do sieci jest bardzo dobra. Zawdzięczamy to w głównej mierze wieloetapowemu, aczkolwiek prostemu, procesowi uzdatniania systemu dwustopniowego, w którym wody kolejno poddawane są oczyszczeniu na sitach (kraty), sedymentacji (osadniki wstępne) oraz wymuszonej filtracji(sztuczna infiltracja na stawach infiltracyjnych). Nie mniej efektywnym pod tym względem jest system pierwotny, w którym eksploatuje się przede wszystkim wody tak zwanej infiltracji brzegowej. Naturalnie wykształcone złoże filtracyjne, reprezentowane przez plejstoceńskie żwiry i piaski, jest bardzo wydajnym kolektorem - filtratorem.

Tak oczyszczone wody trafiają następnie do wspólnej studni zbiorczej, położonej pod budynkiem Zakładu Produkcji Wody „Grabarów”, w której dochodzi do ich wymieszania. Aby woda odpowiadała wymogom stawianym wodom przeznaczonym do spożycia przez ludzi, to już pod względem bakteriologicznym wymaga ona uzdatniania. Standardowo wykonuje się je najprostszą i najbardziej skuteczną metodą dezynfekcji, poprzez aplikacje do studni zbiorczej odpowiednich ilości chloru pod postacią podchlorynu sodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
147
Co parę dni po parę litrów
8%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
38%
Różnie, to zależy
46%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group