Wśród różnych regionów Polski, województwo dolnośląskie plasuje się w czołówce najbardziej dynamicznie się rozwijających. Pomaga w tym strategiczne położenie przy granicy z Niemcami, dobrze rozwinięta infrastruktura i oczywiście wsparcie funduszy unijnych. To wszystko sprawia, że Dolny Śląsk przyciąga przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki. Nie zmieni się to w najbliższych latach, gdyż planowane są kolejne nowe inwestycje. Dowiedzmy się jakie?
Liczby nie kłamią
Dolny Śląsk to prawdziwa potęga gospodarcza, czego potwierdzeniem PKB w skali Polski, który wynosi aż 8,5 procent! Nieprzypadkowo to doskonałe miejsce dla przedsiębiorców krajowych i zagranicznych. Są tu globalne korporacje, jak Intel, Mercedes, LG Chem czy 3M. Realizują one tu swoje ogromne inwestycje, w planach mają też nowe projekty. Rozwój regionu to także polskie firmy dokonujące skutecznej ekspansji.
Województwo dolnośląskie jest liderem w wielu sektorach gospodarki, wiedzie też prym w powstawaniu start-upów. Jak mówi Krzysztof Górka, prezes DFR Inwestycyjny (to specjalna wyspecjalizowana regionalna instytucja finansowa) - to właśnie na Dolnym Śląsku wykuwają się kadry dla globalnych korporacji, lokalne oddziały zaś stopniowo przejmują coraz więcej kompetencji. Rodzi to wspaniałe perspektywy na dalszy rozwój.
Jakie sektory gospodarki są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów?
Na Dolnym Śląsku dominują szczególnie trzy kluczowe sektory gospodarki. Pierwszym jest na pewno nowoczesna technologia, obejmująca IT, biotechnologię i zaawansowane badania naukowe. Drugim obszarem jest przemysł motoryzacyjny, bo znajduje się tu wiele dużych fabryk i zakładów produkcyjnych, związanych nie tylko z produkcją pojazdów, ale też komponentów. Kolejnym jest turystyka i rekreacja, za co odpowiada mocno rozbudowana infrastruktura turystyczna i uzdrowiskowa. Rejon Sudetów jest bardzo popularny, a inwestorzy widzą potencjał w rozwoju bazy noclegowej.
Jakie są główne cele inwestycji na Dolnym Śląsku?
Główne cele inwestycji na Dolnym Śląsku koncentrują się na dwóch głównych obszarach. Z jednej strony zrównoważony rozwój regionu, z drugiej - poprawa jakości życia mieszkańców. Wobec tego podejmowane są inwestycje w infrastrukturę, zwłaszcza budowa nowych dróg i modernizacja kolei, która została zaniedbana we wcześniejszych latach. Ma to na celu usprawnić komunikację w regionie i zwiększyć jego dostępność dla przyjezdnych. Niezwykle ważny jest sektor nowoczesnych technologii, co ma na celu przekształcenie Dolnego Śląska w centrum innowacji i przyciągnięcie tym samym wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Nie mniej ważny jest dalszy rozwój turystyki i infrastruktury rekreacyjnej, aby region przyciągał jeszcze więcej turystów i inwestorów.
Inwestycje - jaki wpływ będą miały na rynek pracy i jakość życia mieszkańców?
Nie ma wątpliwości, że inwestycje na Dolnym Śląsku będą miały znaczący wpływ na rynek pracy, a tym samym na jakość życia mieszkańców. Przyczynia się do tego rozwój infrastruktury, zwłaszcza transportowej, co poprawia komunikację, jak i stwarza nowe miejsca pracy w sektorze budowalnym oraz usługowym. A w dłuższej perspektywie takie usprawnienie transportu zwiększa mobilność pracowników, jak i dostęp do nowych miejsc zatrudnienia. Sprawdź, co jest obecnie dostępne pod adresem https://www.gowork.pl/opinie/wroclaw;l.
Nie mniejsze znaczenie mają inwestycje w nowoczesne technologie i centra badawczo-rozwojowe, które przyciągają do regionu coraz więcej specjalistów. Podnosi to poziom wynagrodzeń i wprowadza nowe standardy pracy. Nie inaczej jest w kwestii rozwoju turystyki i sektora rekreacyjnego. To nie tylko wpłynie na wzrost zatrudnienia w usługach, ale i poprawi infrastrukturę, jeszcze bardziej podnosząc atrakcyjność regionu.
Jak widzimy, perspektywy są bardzo obiecujące, co na pewno raduje mieszkańców, jak i włodarzy regionu.