Program społeczno-kulturalny NHK od dłuższego czasu serwuje japońskiej widowni materiały o różnych zjawiskach i przemianach zachodzących w Europie w ostatnim 20-leciu. Ma wielomilionową widownię.
Producent Mateusz Kucaj i trzyosobowa ekipa, której pomaga Judyta Yamoto, jedna z nielicznych jeleniogórzanek władających językiem japońskim, wczoraj na Czarnym nagrywali część swojego programu. Obszernego wywiadu udzielił Jacek Jakubiec. Wcześniej, podczas dni zdjęciowych, uwiecznili pałac w Łomnicy, zamek Chojnik i inne atrakcje Kotliny Jeleniogórskiej. Wszyscy są tym miejscem zachwyceni.
– To dla nich egzotyka taka, jak dla nas polowanie na krokodyle – żartuje Mateusz Kucaj, Polonus z Londynu, producent programu NHK. – Są zachwyceni okolicami. Zresztą ja też nigdy wcześniej tu nie byłem i bardzo mi się podoba – dodaje. – Ideą naszego programu jest pokazanie okolicy przez pryzmat człowieka. Doszliśmy do wniosku, że postacią godną tego jest właśnie Jacek Jakubiec, który odbudowuje dwór i jest osobą nietuzinkową – usłyszeliśmy.
– Wyłowili mnie w Internecie dzięki stronie stowarzyszenia Ashoka, to międzynarodowa organizacja innowatorów społecznych – mówi Jacek Jakubiec. – Zachęcałem, aby przyjechali za 2-3 lata, to może będzie o czym gadać, bo przecież dwór jest wciąż placem budowy, ale nie dali się zniechęcić – dopowiada. Japończycy są bardzo zainteresowani pomysłem utworzenia Wszechnicy Dwór Czarne, szkoły, która będzie kształciła, między innymi, konserwatorów zabytków. – Jak się okazuje, w Japonii to bardzo ważny i zupełnie zaniedbany temat – mówi kustosz Jakubiec, który jest jednocześnie prezesem Fundacji Kultury Ekologicznej, gospodarza Dworu Czarne.
Nie jest wykluczone, że program o Kotlinie Jeleniogórskiej wypromuje nasz region na tyle skutecznie, że zachęci telewidzów-turystów z Japonii do odwiedzin Jeleniej Góry i okolic. Tym bardziej, że Japończycy są bardzo mobilni i wszelkie atrakcje na świecie pragną zobaczyć osobiście: nie wystarcza im telewizyjna relacja.