Ogrodzenie placu przy ulicy Jasnej, na którym dotychczas jeleniogórzanie i turyści zostawiali samochody, uniemożliwia wjazd pojazdów na ten teren. Wkrótce rozpoczną się tam wykopaliska archeologiczne przed planowaną budową kwartałów kamienic mieszkalno-usługowych.
Przeprowadzenie wykopalisk to konieczny do spełnienia warunek, aby móc przystąpić do ponownego zabudowania wspomnianego terenu. Do przełomu lat 60. i 70. minionego wieku istniały tam poniemieckie kamienice, które – w ramach realizacji planu modernizacji starego miasta – wyburzono.
Zamierzeń postawienia nowych obiektów nie udało się wówczas zrealizować. Może i dobrze, bo między ulicami Jasną i Grodzką miały wyrosnąć blokowiska podobne do tych, którymi dziś zabudowana jest północna strona ulicy Krótkiej.
Przeprowadzenie prac archeologicznych już raz tam planowano. W 2003 roku teren także został zamknięty i otoczony parkanem. Wówczas jednak wykopaliska nie doszły do skutku, bo z inwestycji wycofał się chętny.
Teraz sprawa jest już zamknięta na ostatni guzik. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Co ciekawego mogą odkryć archeolodzy pod powierzchnią placu? Istniejące tam kamienice barokowe i późniejsze miały wielopoziomowe piwnice, które na pewno się zachowały. Być może uda się je częściowo zaadoptować w mających tu powstać domach. Właścicielem gruntu jest jedna z jeleniogórskich spółek.
Według planu zagospodarowania na Jasnej (a także na placu przy ul. Grodzkiej i Drucianej) miały powstać placówki usługowe na parterach, a wyżej – mieszkania. Kamienice będą nawiązywały stylem do pozostałych historycznych budynków w tej części miasta.
Jak już informowaliśmy, zamknięcie jednego z parkingów w centrum to warunek otwarcia wielopoziomowego parkingu przy ulicy Pijarskiej. Ma ono nastąpić w końcu czerwca. Na razie kierowcy muszą sobie radzić z deficytem parkingowych miejsc.