Czwartek, 11 czerwca
14°C Jelenia Góra
reklamy

Jelenia Góra i Śnieżka zaniżyły światowe statystyki

Audio

Czytaj na głos

Autor: MDvR 2 min czytania

Listopad 2025 roku był trzecim najcieplejszym jedenastym miesiącem w historii świata. Jak na tle świata wypadła Jelenia Góra, Śnieżka i nasz region?

- Miniony miesiąc był trzecim najcieplejszym listopadem na świecie, ze średnią temperaturą powietrza (ERA5) przy powierzchni Ziemi wynoszącą 14,02°C, czyli o 0,65 stopnia wyższą od średniej dla listopada w latach 1991-2020. W Europie było jeszcze cieplej – średnia 5,74°C (o 1,38 stopnia powyżej normy) plasuje listopad jako 5. najcieplejszy w historii pomiarów na Starym Kontynencie. Wyraźnie wyższe temperatury odnotowano w Europie Wschodniej, Rosji, na Bałkanach i w Turcji. W Kojowie był to 4. najcieplejszy listopad w historii pomiarów. Wartości powyżej normy wystąpiły również w północnej Francji, większości obszaru Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz w centralnej Norwegii i Szwecji. W Europie Zachodniej odnotowano pojedynczą falę zimna (około 21-22 listopada). Chłodniej było w północnej Szwecji, Finlandii i Islandii oraz w Niemczech i we Włoszech - wyliczają pracownicy Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej.

Temperatura powietrza w Polsce

Średnia obszarowa temperatura powietrza w listopadzie 2025 r. wyniosła w Polsce 4,1°C i była o 0,1 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczny listopad należy zaliczyć do miesięcy normalnych pod względem warunków termicznych. Najcieplejszym regionem Polski był pas pobrzeży, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 4,8°C (w normie klimatologicznej), najchłodniejszym – Sudety, ze średnią 3,2°C (0,5 stopnia poniżej normy).

Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, obejmującej okres od 1951 r., listopad 2025 r. plasuje się na 35. pozycji i był on chłodniejszy o 2,7 stopnia od rekordowego listopada 1963 r. Najchłodniejszy od początku II połowy XX wieku był listopad 1993 r., kiedy średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła tylko –1,3°C.

Przestrzenne zróżnicowanie temperatury powietrza w listopadzie pokazuje, że wartości średniej miesięcznej temperatury powietrza na całym obszarze kraju, z wyłączeniem terenów podgórskich i górskich, były dodatnie.

Najcieplej było na Helu i w Kołobrzegu (5,5°C), Ustce i Świnoujściu (5,4°C), najchłodniej zaś w Zakopanem (1,8°C), Suwałkach (2,9°C) i Elblągu, Chojnicach oraz Jelenią Górą (3,1°C). W szczytowych partiach pasm górskich średnie miesięczne wartości temperatury były oczywiście najniższe (Kasprowy Wierch: –1,4°C, Śnieżka: –0,6°C).

- Wartości anomalii, tj. odchyleń od wartości wieloletnich średnich miesięcznych z okresu 1991-2020, zawierały się w granicach od –0,9°C do 1,2°C. Najcieplej (19,7°C) było 2 listopada w Nowym Sączu (informacja dotyczy jedynie stacji synoptycznych). Warto odnotować, że najwyższe wartości temperatury w listopadzie wystąpiły na wszystkich stacjach w Polsce w dniach 1-6 i 13-14 listopada - wyliczają pracownicy IMGW.

Z kolei najchłodniej (poza stacjami górskimi) było 28 listopada w Jeleniej Górze (–12,7°C). Na Śnieżce 22 listopada odnotowano –12,8°C, dwa dni później na Kasprowym Wierchu było –13,0°C.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Firma Dekarska DACHY Firma z wieloletnim doświadczeniem wykona wszelkiego rodzaju usługi dekarskie Dachówka blachodachówka Gont Papa Rynny Obróbki - drobne naprawy … Firma metaloplastyczna z Jeleniej Góry zatrudni do produkcji Firma metaloplastyczna z Jeleniej Góry zatrudni ślusarza-spawacza lub osobę do przyuczenia na spawacza. Oferujemy stabilne zatrudnienie ( 4850-5100 … Praca na stolarni/ produkcja Szukamy do pracy na produkcję leżaków i tartak Wojcieszyce Więcej informacji udzielę telefonicznie Operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych Firma Corful zatrudni do pracy na stanowisku: operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych. Praca w…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka