Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14547
Zalogowanych: 88
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra /region: Jeleniogórski Okręg PZŁ rośnie w siłę

Poniedziałek, 2 stycznia 2012, 14:33
Aktualizacja: Wtorek, 3 stycznia 2012, 14:40
Autor: Agrafka
Jelenia Góra /region: Jeleniogórski Okręg PZŁ rośnie w siłę
Fot. Agrafka
Jeleniogórska Okręgowa Rada Łowiecka jako jedyna w Polsce, prowadzi edukację ekologiczną. Do ośrodka szkoleniowego przyjeżdżają dzieci i młodzież z okręgu jeleniogórskiego m.in. na zielone szkoły, gdzie poznają z bliska świat zwierząt leśnych i podstawy łowiectwa. Z roku na rok liczba myśliwych w naszym regionie rośnie.

Okręg jeleniogórski co roku w innym miejscu organizuje obchody Hubertusa, czyli największe święto łowczych, które w tym roku miało miejsce w Bogatyni. Jako jedni z nielicznych koło posiada orkiestrę, której muzycy grają na myśliwskich instrumentach. Zespół, który nazywa się „Durlakowe Rogi” bierze udział w konkursach w całej Polsce. Dzięki temu Polacy mogą zapoznać się z muzyką myśliwską, a także z myśliwskimi sygnałami. Co roku liczba myśliwych w Jeleniej Górze i okolicach rośnie.

Powoływane są różne fundacje wśród myśliwych, by ratować zwierzynę drobną, tj. zające, kuropatwy, czy bażanty, których liczebność na naszym terenie znacznie zmalała m.in. przez wzrost populacji lisa. Prowadzony jest zakup malejących gatunków, które następnie są wypuszczane w jeleniogórskie lasy. Jeden zając kosztuje aż 300 zł.

- W ubiegłym roku przybyło ok. 100 ochotników, którzy zdają egzaminy na myśliwego. Aby nim zostać należy mieć obywatelstwo polskie, nie można być karanym, trzeba wystąpić z wnioskiem o przyjęcie w poczet kandydatów do koła, w którego szeregi chce się wstąpić. Po okresie roku tzw. kandydowania, kiedy ochotnik ma przydzielonego opiekuna, który wprowadza go w świat łowiectwa, gospodarki koła i zwierzyny, kierowany jest na dwumiesięczny kurs w dniach wolnych od pracy – mówi Ludwik Hryciew, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Jeleniej Górze i członek Naczelnej Rady Łowieckiej w Warszawie.

Szkolenie praktyczne i teoretyczne kończy się egzaminem. Po uzyskaniu 70 % przyszły myśliwy przystępuje do egzaminu ustnego. Po badaniach lekarskich składa wniosek o pozwolenie na broń w Komendzie Wojewódzkiej Policji.
- Chciałbym podziękować wszystkim myśliwym i sympatykom łowiectwa za działalność w ubiegłym roku. Miniony rok był dla nas obfity w łowy. Koła w pełni zrealizowały plan pozyskania kozłów, czy saren. Łowiska są bardzo dobrze zagospodarowane. Co prawda rok łowiecki kończy się dopiero 31 marca, ale z okazji minionego roku kalendarzowego życzę wszystkim myśliwym, ich rodzinom, miłośnikom łowiectwa i osobom przychylnym naszej działalności, wszystkiego najlepszego, zdrowia, pomyślności i żeby im bór darzył. Darz Bór! – mówi Ludwik Hryciew.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
112
Tak
39%
Nie
40%
Nie mam balkonu
12%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
9%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
15–minutowe Kowary
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group