Sobota, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 10547
Zalogowanych: 77
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórskie dworce do przebudowy

Poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 6:56
Autor: WAC
Jelenia Góra: Jeleniogórskie dworce do przebudowy
Fot. WAC
Dworce kolejowe: Jelenia Góra, Jelenia Góra Cieplice i Jelenia Góra Sobieszów znalazły się wśród 150 obiektów dworcowych w całym kraju, które mają zostać przebudowane w ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Dworcowych.

Na liście dworców, które przejdą metamorfozę spółka PKP S.A. umieściła też między innymi obiekty w Janowicach Wielkich, Kamiennej Górze, Lubaniu Śląskim, Strzegomiu, Sobótce, Kobierzycach oraz dworce Wrocław Zachodni i Wrocław Świebodzki.

Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa - podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. - Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami.

Program Inwestycji Dworcowych stanowi największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.

Plany PKP S.A. na kolejne lata są również bardzo ambitne. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe.

Twoja reakcja na artykuł?

99
83%
Cieszy
11
9%
Hahaha
1
1%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
8
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
969
Tak
56%
Nie
34%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Kto stoi za Putinem, kto podejmuje decyzje na Kremlu?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Senator pomaga maturzystom
 
Aktualności
Zamek Karpniki – od warowni po hotel
 
112
Wymusiła na Łomnickiej
 
Aktualności
Kiedyś tędy się szło do kościoła, a dzisiaj na zakupy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group