Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 6913
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie od 34 lat na scenie

Poniedziałek, 16 stycznia 2017, 13:03
Aktualizacja: Wtorek, 17 stycznia 2017, 7:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie od 34 lat na scenie
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół ludowy Jeleniogórzanie gra i śpiewa od 34 lat. Z tej okazji w Książnicy Karkonoskiej odbyła się wystawa poświęcona grupie odznaczonej tytułem „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”, połączona z występami i uroczystymi przemówieniami.

- Chcieliśmy pokazać nasz dorobek. Mieszkańcy mało wiedzą o nas, natomiast jest to najdłużej istniejący zespół ludowy w Jeleniej Górze - powiedział Marian Zdybał, kierownik zespołu i prezes Stowarzyszenia Kultury Ludowej Jeleniogórzanie.

Z pierwszego składu, który występował pierwotnie pod szyldem Spółdzielni Inwalidów „Karkonosze” jako Ludowy Zespół „Karkonosze” pozostało troje muzyków. - Są członkowie z długim stażem, ale są też nowi. Wielu odeszło już na zawsze, ale zespół trwa dalej. Przeżyliśmy strajki, stan wojenny i mam nadzieję, że jeszcze trochę pożyjemy – mówił kierownik zespołu, który liczy obecnie ponad 20 osób, ale pojawiła się też młodzież – w sumie 24 osoby.

Wystawa prezentowana w Książnicy Karkonoskiej (III piętro) obfituje w dyplomy, puchary, ręcznie pisane pierwsze teksty piosenek. Jest płyta nagrana dzięki wygranej w Ludowej Liście Radia Wrocław. Chętni mogą zobaczyć również stroje, które członkowie zespołu sami tworzą. - Jest to pierwszy strój, który powstał w 1983 roku przy zakładaniu zespołu. Został uszyty na szybko przez dziewczyny, bo mieliśmy występ w ogólnopolskim turnieju spółdzielczości inwalidzkiej. Zdobyliśmy wtedy Puchar Prezydenta Miasta Ząbkowic Śląskich, dostaliśmy nagrodę pieniężną, spółdzielnia nam dołożyła i uszyliśmy ten drugi strój (galowy) – wspominał Marian Zdybał.

Jak podkreślają członkowie zespołu, warto śpiewać i słuchać piosenek ludowych ze względu na tradycję. - Piosenki ludowe to nie tylko jakaś fajna piosenka do śpiewania – ona opowiada o życiu, o naszych tradycjach, przejściach – niekiedy trudnych i dramatycznych. W piosence ludowej jest zawarte całe życie i korzenie naszej kultury ludowej, bo przecież ona powstała na wsi – dodał Marian Zdybał.

Podczas uroczystości głos zabrała posłanka Zofia Czernow, wiceprezydent Piotr Paczóski starosta Anna Konieczyńska oraz dyrektorka Książnicy Karkonoskiej Danuta Sawicz. Wszyscy gratulowali zespołowi i prosili o więcej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
866
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Miał się gaz ulatniać, to strażacy przyjechali
 
Jelenia Góra - KARR
Zakończenie Uniwersytetu Liderów
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group