Szklarska Poręba: Julia z Jeleniej Góry mistrzynią świata!

Poniedziałek, 7 października 2024, 20:34
Aktualizacja: 21:04
Autor: MJr
16-letnia Julia Salamon z Jeleniej Góry została Mistrzynią Świata Juniorów Niewidzących i Słabowidzących w Szachach!

Zawody rozegrano w Indiach. Julia jako jedyna dziewczyna startowała w jednej kategorii OPEN z kobietami do 20. roku życia.

Zawody trwały 12 dni i rozpoczęły się 27 września. Julia wyleciała z Polski dzień wcześniej. W czasie niektórych partii występowała w koszulce z logo Szklarskiej Poręby.

Start Julii w Mistrzostwach Świata finansowany był przez Polski Związek Szachowy, Ministerstwo Sportu i PFRON. W ramach wsparcia w związku z tym startem otrzymała od Rotary Club Fenix Jelenia Góra niezbędny sprzęt sportowy tj. profesjonalną szachownicę przystosowaną do stopnia niepełnoprawności. KSON przekazał specjalny zegar szachowy.

Julia w kadrze Polski

Julia jest licencjonowaną zawodniczką Polskiego Związku Szachowego i została powołana do kadry narodowej osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku zdobywając indywidualnie złoty medal na szachownicy kobiecej do 18 lat uzyskała jednocześnie bezpośredni awans na przyszłoroczne Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów do 18 lat. W tym roku w tych zawodach zajęła dzielone I miejsce generalnie i I miejsce jako kobieta.

Obecnie Julia chodzi do Liceum Sportowego w Szklarskiej Porębie. Wcześniej chodziła do szkół podstawowych nr 11 i 8 oraz przez dwie klasy do I LO w Jeleniej Górze i tutaj mieszka.