Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11293
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kaczorów dla Ojczyzny

Środa, 14 listopada 2018, 6:32
Aktualizacja: Czwartek, 15 listopada 2018, 11:15
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Region: Kaczorów dla Ojczyzny
Fot. Paweł Fudali i Elżbieta Chudzikiewicz
Ze śpiewnikami, flagami i chorągiewkami społeczność Kaczorowa (gm. Bolków) świętowała 100–lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W samym sercu wsi spotkało się wielu mieszkańców, by w tym wyjątkowym dniu 11. listopada po prostu być razem. Nie zabrakło przedstawicieli Kościoła i lokalnej oświaty. Pomysłodawcą i organizatorem uroczystości był Marcin Sadowy, strażak ochotnik.

Obchody 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się przed Kościołem Parafialnym p.w. św. Mikołaja. Uczestnicy mszy zaopatrzeni w śpiewniki, flagi i chorągiewki ruszyli w barwnym orszaku do centrum wsi na Plac Pollaka, gdzie odbywała się uroczystość. Na czele pochodu młodzież niosła godło i wizerunek Marszałka Piłsudskiego z prywatnych zbiorów organizatora.

– Od najmłodszych lat interesowałem się historią Polski – mówi Marcin Sadowy, organizator. - Moją pasją jest również piłka nożna, więc kiedy grają nasi i jest to tylko możliwe, wrzucam na szyję szalik biało-czerwony i wraz z kolegami dopingujemy biało - czerwonych. Kiedy trafiłem do wojska, przyszło mi służyć w Kompani Honorowej Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. Tam nasza kompania uczestniczyła w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych, jak np.: witanie Prezydenta RP na lotnisku, warcie honorowej, strzelaniu salwy honorowej oraz wszystkich imprezach rangi państwowej na terenie Dolnego, jak i Górnego Śląska. Myślę, że ta służba umocniła moją siłę i wiarę do Ojczyzny. Dlatego kiedy zbliżała się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, niemal w ostatniej chwili wpadłem na pomysł zorganizowania marszu w swojej miejscowości. Rozmawiając z ludźmi wydawało się, że jest za późno i nie ma sensu niczego organizować, bo nikt nie przyjdzie. Mimo wszystko postawiłem na swoim i przy pomocy czterech osób udało nam się zorganizować uroczystość, na którą przyszło ponad 100 osób, z czego możemy być bardzo dumni. Mam nadzieję, że w kolejnych latach w rocznicę 11. listopada Kaczorów wypełni się ludźmi z biało-czerwonymi flagami będącymi żywą lekcją historii dla najmłodszych– dodaje strażak.

A w tym roku całość udało się tu dopiąć na ostatni guzik. Przygotowano nagłośnienie, oprawę muzyczną i dekoracje. Uroczystość wraz z organizatorem poprowadziła Aleksandra Brejniak. Wydarzenie rozpoczął wspólnie odśpiewany hymn państwowy. W trakcie uroczystości uczczono minutą ciszy wszystkich, którzy oddali życie za niepodległą i wolną Polskę. Dla nich na trąbce zagrał Władysław Kołtowski.

Po historycznych faktach, przytoczonych przez prowadzących przyszedł czas na przemówienia. Ks. Piotr Mycan nawoływał do życia w zgodzie i wspólnego budowania małej Ojczyzny. Wspomniał również tych, którzy oddali swoje życie w obronie Niepodległości i Wolności.

- Jak mówił Józef Piłsudski: „każdy z nas powinien pracować tak, jakby od jego pracy zależało być, albo nie być Państwa Polskiego” – mówił natomiast sołtys wsi Andrzej Chudzikiewicz.

A wszystko przeplatano wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

- To wyjątkowy czas, dlatego cieszę się, że mogliśmy się w tym dniu wszyscy spotkać. Wszyscy czuliśmy podniosłą atmosferę. Niejednemu zakręciła się łezka w oku. Gratulacje dla Marcina za pomysł i organizację, bo dzięki niemu święto 100-lecia Niepodległości Polski było godnie uczczone w Kaczorowie – podsumowała Elżbieta Chudzikiewicz, która m.in. wydrukowała 100 śpiewników dla mieszkańców i zaprojektowała okolicznościowy plakat.

W organizacji uroczystości pomagali również: Tadeusz Żychowski (pomoc techniczna), Beata Olszowy (dekoracje) i Paweł Fudali (sfilmowanie uroczystości).

Twoja reakcja na artykuł?

23
72%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
9%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group