Pierwszym etapem pracy było przytwierdzenie szpilkami jedwabnej tkaniny do styropianowej podkładki. Nie było to łatwe, bo przymocowany materiał musiał być na tyle napięty i stabilny, żeby trochę odstawał od podkładki. Dopiero po tym zabiegu, można było nanosić farbę. Samo malowanie też wymagało przestrzegania pewnych zasad i wskazówek, które pomagały uzyskać najlepsze efekty.
Każde z uczestniczących w zajęciach dzieci, mogło liczyć na wsparcie i pomoc prowadzącej, która instruowała, demonstrowała i tłumaczyła poszczególne kroki. W trakcie pracy, opowiadała też czym są japońskie obrazy kakemono, jakich materiałów używano dawniej, jak one powstawały i jakie zajmowały miejsce w kulturze tego kraju. Dzieci pracowały z pełnym zaangażowaniem, nie zrażając się drobnymi problemami pojawiającymi się w trakcie zajęcia, np. wiatrem unoszącym przygotowane już tkaniny czy odpowiednim jej naprężaniem na podkładce. Część z uczestniczek (było same dziewczynki) korzystała już wcześniej z zajęć plastycznych organizowanych przez ODK, dla części była to zupełna nowość.
Zajęcia plastyczne nie tylko rozwijają zdolności manualne, kreatywność i wyobraźnię, ale także dostarczają dzieciom radości i satysfakcji z tworzenia własnych dzieł. Martynka mówiła np. że malowanie jest na tyle wciągającą czynnością, że pozwala oderwać się od otaczającej rzeczywistości, Oliwia podkreślała, że kocha malowanie i że być może w przyszłości zostanie malarką.
Dzieci, które uczestniczą w zajęciach plastycznych, wykazują większe zainteresowanie sztuką, kulturą i otaczającym światem. Zajęcia sprzyjają także integracji społecznej, współpracy i komunikacji między dziećmi. Są nie tylko formą zabawy, ale także edukacji i rozwoju osobistego dla dzieci.
Zajęcia odbywały się w ramach cyklu „Większy kawałek słońca”. Projekt dofinansowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze.
Kakemono – japoński obraz malowany na papierze lub jedwabiu, przedstawiający także kaligrafię, naklejany na tkaninową podkładkę, górną i dolną krawędź kakemono mocuje do drewnianych/bambusowych drążków, które ułatwiają jego zwijanie. W Japonii wiesza się takie obrazy w specjalnej wnęce w pawilonach herbacianych ale także w domach.