Na kamieniu pamiątkowym zostaną uwiecznione dwie ważne daty (1366 i 1945 rok), oznaczające początek niemieckiego Schreiberhau i polskiej Szklarskiej Poręby. Powyżej umieszczono herb miasta pod Szrenicą. Projekt ten jest wynikiem wspólnej inicjatywy oraz wzajemnych uzgodnień miejscowych radnych oraz mieszkańców zaprzyjaźnionego Bad Harzburg. Ci ostatni tworzą Związek Ojczyźniany Schreiberhau i bardzo cenią sobie kontakty z polskimi sąsiadami.
Kamień pochodzi z kopalni granitu w Szklarskiej Porębie. Prace, związane z nadaniem bryle odpowiedniego kształtu i tzw. lica frontowego wykonał społecznie dr Bogusław Solina. Jego pracownia znajduje się w Strzegomiu. Następnie kamień przewieziono do kolejnej pracowni w niemieckim Goerlitz. Tam, artysta Rudolf Reichel rzeźbi poszczególne litery. Prace nad wykonaniem pamiątkowego kamienia dobiegają już końca. Koszty jego obróbki, transportu i posadowienia poniesie miasto Szklarska Poręba.
Polska i niemiecka strona uznały, że najlepszym miejscem do ustawienia pomnika będzie plac przy Muzeum Karkonoskim – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Tamtejszy teren został już odpowiednio przygotowany. Uroczystość odsłonięcia kamienia odbędzie się 23 maja, podczas wizyty niemieckiej delegacji. W tym roku obchodzone jest 15-lecie partnerstwa Szklarskiej Poręby z Bad Harzburg. Mieszkańcy miasta pod Szrenicą świętują także 50-lecie nadania praw miejskich oraz 65-lecie osadnictwa na ziemiach zachodnich.