Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14071
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Kiedyś był Azor, teraz jest Franek

Czwartek, 25 lipca 2024, 5:41
Autor: Rafał Remont/Sitepress
Polska: Kiedyś był Azor, teraz jest Franek
Kiedyś swojego pieska nazywali Azor, a teraz to Franek albo Kubuś. Ostatnimi laty mocno zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych. Psy czy koty często stanowią już część rodziny, nabywają prawa równoważne człowiekowi, a kwestia dbania o ich dobro staje się dla niektórych nadrzędna.

Humanizacja zwierząt to podejście przejawiające się na wielu płaszczyznach w relacji ze zwierzęciem. „Obecnie podejście do zwierząt drastycznie się zmienia. Dotyczy to nie tylko bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem i budowania z nim relacji.

- Znacząco wpływa również na świadomość właścicieli związaną z żywieniem, które jest kluczowe dla zdrowia pupili – mówi dr inż. Katarzyna Perz, specjalistka żywienia zwierząt, a prywatnie ich wielka miłośniczka i właścicielka sześciu owczarków staroniemieckich i dwóch kotów.

Kiedyś Azor, teraz Franek

Widocznym przejawem humanizacji zwierząt domowych jest nadawanie im ludzkich imion.

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym imieniem dla czworonożnych towarzyszów był Azor, czy Mruczek, teraz jednak właściciele chętnie nazywają swoje zwierzęta imionami typowo ludzkimi, takimi jak Kubuś czy Franek.

To nie tylko ułatwia identyfikację zwierzęcia jako członka rodziny, ale także zbliża go do ludzkiej społeczności.

Pieski i kotki na wybieg?

Innym aspektem humanizacji jest ubieranie zwierząt w specjalnie dla nich zaprojektowane ubrania. Swetry, kurtki, a nawet kostiumy na specjalne okazje niewielu już dzisiaj dziwią. Niezwykle prężnie rozwija się także rynek szeroko pojętego "pet beauty", oferując nie tylko szeroką gamę szamponów czy odżywek, ale także perfum, lakierów do paznokci, czy innych standardowo używanych przez ludzi produktów!

- Humanizacja zwierząt domowych przejawia się również w dostosowywaniu domów do potrzeb zwierząt, w sposób przypominający ludzkie standardy - słyszymy.

SPA dla Brutusa

Zwierzęta posiadają swoje legowiska, wygodne, wkomponowane w wystrój mieszkań, często specjalne meble (i to nie tylko drapaki). Ludzie dbają również o ich higienę i relaks.

- Wiele osób inwestuje w specjalistyczne usługi dla swoich pupili, takie jak spa dla psów, masaże czy sesje terapeutyczne – komentuje dr inż. Katarzyna Perz, specjalista żywienia w firmie HiProMine, producenta... surowców owadzich, stanowiących funkcjonalny składnik wielu karm dla psów i kotów.

- Jestem przekonana, że dbałość o zwierzęta domowe jak o członków rodziny będzie standardem, a nie chwilową modą – dodaje.

W trosce o potrzeby pupila

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wiele się zmieniło w podejściu do zwierząt domowych. Przede wszystkim kwestia ich żywienia. Ważnym aspektem w dobie humanizacji zwierząt jest ich świadome żywienie. Obserwujemy, iż dieta zwierząt coraz bardziej zaczyna zbliżać się do ludzkiej pod względem jej funkcjonalności. Skoro my dbamy o linię i zdrowe żywienia to chcemy, aby nasze zwierzęta również odżywiały się prawidłowo.

- Obecnie na rynku pojawia się również coraz więcej suplementów diety i witamin dedykowanych zwierzętom. Niemniej jednak, najważniejsza w żywieniu psów i kotów jest pełnowartościowa, kompletna i zbilansowana karma, dostosowana do wieku, rasy i specjalnych potrzeb pupila, która powinna stanowić podstawę zdrowia i funkcjonowania psów i kotów – dodaje dr inż. Katarzyna Perz.

Eko już nie tylko dla ludzi

Współcześni rodzice zwierząt, którzy zwracają uwagę na swoje zdrowie i dietę, będą także przykładali coraz więcej uwagi do sposobu karmienia pupili. Wiedza właścicieli w tym obszarze rośnie i dziś wiedzą czego oczekują od karmy swoich czworonożnych przyjaciół.

Wychodząc naprzeciw wysokim potrzebom zwierząt i rosnącej świadomości właścicieli, producenci karm szukają innowacyjnych rozwiązań, wspierających dobrostan zwierząt, opartych na najwyższej jakości składnikach. Producenci oferują karmy bogate w białko, bezzbożowe, wolne od sztucznych dodatków, konserwantów i wypełniaczy, często z etykietą "naturalne" lub "organiczne", zaprojektowane tak, by zadowolić najbardziej wymagające zwierzaki.

Mądrze kochać i mądrze dbać…

Humanizacja zwierząt domowych u niektórych ludzi wciąż wzbudza mieszane uczucia. Dla jednych jest to przejaw nadmiernego rozpieszczania i narzucania zwierzętom ludzkich cech, dla innych – naturalny kierunek relacji między ludźmi a ich pupilami.

Niezależnie od indywidualnych opinii, jedno jest pewne: nasze podejście do zwierząt domowych wciąż ulega zmianie. Niezależnie od stopnia intensyfikacji relacji ze zwierzęciem, jako właściciele decydujemy o ich dobrostanie.

Wielu zapomina, że odpowiedzialnością człowieka jest troska o zdrowie swoich zwierząt. Zadbajmy, by wybierać takie karmy, które wspierają podstawowe fizjologiczne, a także indywidualne potrzeby naszego pupila.

Jeśli ktoś chciałby, aby zdjęcie jego czworonożnego pupila umieścić obok Una (piesek ze zdjęcia wabi się Uno) to zdjęcia można przesyłać na adres: redakcja@jelonka.com z opisem: imię zwierzaka i miejscowość.

Twoja reakcja na artykuł?

9
43%
Cieszy
3
14%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
7
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
89
Tak
37%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group