– Zainteresowanie pracą jest dużo większe, niż choćby kilka miesięcy temu – przyznaje nadkom. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Dlaczego tak się dzieje? Policja daje etat i związane z nim świadczenia socjalne, możliwość szybkiego przejścia na emeryturę. Dla wielu młodych i sprawnych ludzi to lepsza perspektywa niż wyjazd do Anglii.
Wprawdzie pensje są niskie, bo początkujący policjanci wg naszych informacji zarabiają niespełna 1000-1400 złotych na rękę. Jednak to ma się zmienić. Tak wynika z ustawy o modernizacji policji w latach 2007-2010. W tym roku funkcjonariusze dostali po ok. 200 złotych podwyżki. W kolejnych dwóch także ich pensje mają wzrosnąć. No i komendy mają być doposażone w nowoczesny sprzęt.
– Od zawsze chciałem być policjantem – mówi sierżant Ryszard Figura, który pracuje w jeleniogórskiej policji od lutego. Zgłosił się w ubiegłym roku, przeszedł pomyślnie testy i od lipca był w szkole policyjnej. – To ciekawa praca, każdy dzień jest inny – mówi.
– Dlatego nie nudzę się, nie mógłbym pracować np. przy maszynie i robić dzień w dzień to samo. Tutaj nie można popaść w rutynę. Starsi policjanci, z wieloletnim stażem mówią, że nie wybraliby drugi raz tego zawodu. Ale ja jestem innego zdania.
Komendant jeleniogórskiej policji mł. insp. Zbigniew Ciosmak w poniedziałek (26 maja) przyjmie kolejnych dwóch kandydatów, którzy pomyślnie przeszli testy. Zaraz po tym zostaną wysłani do szkoły policyjnej a za pół roku trafią do wydziału prewencji.
Policja zaznacza, że wciąż jeszcze są miejsca. – Mamy jeszcze 18 wakatów, dlatego chętni mogą się do nas zgłaszać – podsumowała nadkom. Edyta Bagrowska.
Telefon do zespołu kadr i szkolenia (075) 75-20-124.