Podczas konferencji prasowej w OSiW OHP w Mysłakowicach, w której udział wzięli zarówno dziennikarze z Jeleniej Góry, jak i Wrocławia, i Legnicy przedstawiono cele działalności OHP, a także korzyści płynące z kształcenia i pracy za pośrednictwem konkretnych ośrodków – które działają na Dolnym Śląsku. Po części oficjalnej uczestnicy zwiedzili budynek warsztatów, m.in. pracownię krawiecką.
– OHP zajmują się przede wszystkim młodzieżą ze środowisk bezrobotnych. Niedostosowaną społecznie, mającą trudności w szkole. Osoby uczące się w naszych ośrodkach, pochodzące z rodzin o niskim statusie materialnym, otrzymują nieodpłatnie miejsca w internatach, a także całodobowe wyżywienie. Swoją ofertę kierujemy do młodzieży w wieku 15-18 lat, dla której z różnych przyczyn obowiązek szkolny musi być połączony z pracą zawodową. W tym miejscu trzeba podkreślić, że nasza młodzież kształci się w wielu zawodach a efektywność kształcenia jest bardzo wysoka – mówił Piotr Olchówka.
– Uczestnik OHP uzupełnia wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum, a jednocześnie uczy się wykonywania określonej pracy i zdobywa kwalifikacje zawodowe na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Kształcenie ogólne realizowane jest w szkołach publicznych. Zawodowe, u pracodawców zewnętrznych, np. rzemieślników – kontynuował.
Uczestnictwo w OHP opiera się na dobrowolności i wynika z indywidualnego wyboru. Należy też dodać, że integralną częścią OHP są m.in. Mobilne Centra Informacji Zawodowej (MCIZ), z których jedno działa przy ul. Wiejskiej 29 w Jeleniej Górze.
– W MCIZ prowadzimy indywidualne i grupowe poradnictwo, i informacje zawodowe. Cóż to oznacza w praktyce? Że przekazujemy informacje o aktualnych trendach na rynku edukacji, a także rynku zawodowym. Co najważniejsze przeprowadzamy szereg testów określających np. preferencje zawodowe i umiejętności planowania kariery osobistej; treningi oraz warsztaty z umiejętności osobistych, jak również autotesty psychologiczne – mówił nam Paweł Płocheć z MCIZ w Jeleniej Górze.
– Działania te mają na celu przeciwdziałanie bezrobociu i marginalizacji społecznej młodych zamieszkujących w szczególności małe miasta i tereny wiejskie. Prowadzimy zajęcia z zakresu orientacji zawodowej, wejścia na rynek pracy, nabycia umiejętności poszukiwania i uzyskania zatrudnienia oraz przygotowania do samozatrudnienia – dodała Renata Bech, doradca MCIZ.
Więcej informacji na temat OHP znajdą Państwo na stronie www.dolnoslaska.ohp.pl, a także w OSiW OHP w Mysłakowicach: – Gdzie uczą naprawdę dobrze. Mamy tu świetną atmosferę, wykwalifikowaną kadrę prowadzących zajęcia oraz pracownie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kształcimy się właśnie tutaj. Zresztą, nie spotkaliśmy się jeszcze z innym zdaniem – mówili nam Bartosz, Krzysztof i Dominika, wychowankowie placówki.