Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 11168
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Kontrowersje wokół sprzedaży węgla

Środa, 11 stycznia 2023, 7:05
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Kontrowersje wokół sprzedaży węgla
Fot. MT
Sporo dyskusji wśród mieszkańców gminy Janowice Wielkie wywołał sposób, w jaki prowadzona jest tam sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach.

Chodzi o to, że samorząd jako dostawcę węgla wybrał nie któryś z lokalnych składów lub innych podmiotów zajmujących się dystrybucją tego paliwa lecz firmę z odległego powiatu bydgoskiego – spółkę "Hino" z Białych Błot. To ich zdaniem powoduje, że ze względu na koszty transportu z odległego miejsca, cena węgla w sprzedaży preferencyjnej wynosi 2200 złotych za tonę i jest wyższa niż w niektórych okolicznych gminach. Jako przykład wskazują gminę Mysłakowice czymiasto Kamienna Góra, gdzie tona węgla wraz z transportem kosztuje 2000 złotych.

Sekretarz gminy Janowice Wielkie Miłosz Kamiński uważa, że w tej sprawie nie ma żadnej sensacji ani powodu do zdziwienia.

Gmina realizuje ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych w oparciu o tzw. podmiot wprowadzający, czyli komercyjny skład węglowy, bo nie mamy własnej infrastruktury do sprzedaży takiej jak: plac spełniający normy środowiskowe, waga, stróż, transport, pracownicy do obsługi księgowej zadania - informuje M. Kamiński. - Ustawa nie pozwala gminie wybrać podmiotu innego niż pierwszy, który się zgłosi. Nie pozwala też odrzucić tych, które mają siedzibę czy plac składowy bliżej czy dalej, o ile mają status podmiotów wprowadzających. Ustawa nie przewiduje narzędzi, aby to gmina decydowała za profesjonalną firmę, jak i skąd ma wozić węgiel. Przewiduje tylko cenę maksymalną dla tego trybu i jest ona zachowana.
Firma PPHU "Hino" z województwa kujawsko-pomorskiego zgłosiła się jako pierwsza - minutę po północy w pierwszym ustawowym terminie 9 listopada i musiała być wybrana, choćby się to mieszkańcom wydawało dziwne - wyjaśnia sekretarz. - Firma PPHU "Hino" to podmiot sprzedający węgiel w całym kraju od ponad 20 lat, obsługuje kilkanaście miast i gmin w ramach sprzedaży węgla po cenie ustawowej. Pozostaje wierzyć, że potrafi dostarczyć węgiel mieszkańcom. Koszt jego transportu wynosi 100 zł za tonę, a sam węgiel kosztuje 2200 zł za tonę. Początkowo za dowiezienie węgla miało być więcej, ale firma skalkulowała cenę na tę kwotę. To nie jest wygórowana cena w porównaniu do okolicznych składów. Jako gmina nie mamy wpływu na koszt transportu, bo nie realizujemy tej usługi furgonetką gminy i w oparciu o naszego pracownika. Dodam, że sprzedaż węgla w ramach preferencyjnego zakupu w naszej gminie już ruszyła. Można już zapłacić za niego w firmie "Hino" i za kilka dni oczekiwać go na własnym podwórku. Aktualnie w ofercie jest tylko orzech z kopalni Ruch w Rydułtowach, ale w ramach kolejnych dostaw ma pojawić się też ekogroszek i inne frakcje - kończy sekretarz.

Twoja reakcja na artykuł?

6
9%
Cieszy
16
24%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
11
16%
Złości
31
46%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
155
Co parę dni po parę litrów
9%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
39%
Różnie, to zależy
44%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group