Jelenia Góra: Kosztowna wizja
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:58
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Nowa ustawa o kinematografii ma uratować polskie kino – przekonują aktorzy. Jej koszty poniosą niestety widzowie oraz abonenci telewizyjnych sieci kablowych
Znani aktorzy w telewizyjnych reklamówkach przekonują do popierania nowej ustawy o kinematografii. Ich zdaniem to ratunek dla polskiego kina.
Podobną opinię ma większość sejmowych klubów parlamentarnych, m.in. SLD, PiS, PSL i Samoobrona. Ich posłowie zadeklarowali, że poprą projekt ustawy o kinematografii. Przeciwnikami są Ruch Katolicko-Narodowy, krytykuje go też Platforma Obywatelska.
Nowa instytucja
Ustawa o kinematografii przewiduje m.in. stworzenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Miałby on rozpocząć działalność od 1 stycznia 2006 roku. Nowa instytucja ma zająć się promocją polskiej twórczości filmowej, debiutów, wspierać powstawanie kina mniej komercyjnego, a bardziej artystycznego.
Placówka ma być finansowana przez media związane z filmem. Jeśli ustawa wejdzie w życie, 1,5 proc. przychodu płacić będą właściciele kin, dystrybutorzy filmów, nadawcy programu telewizyjnego, operatorzy platform satelitarnych i telewizji kablowych. Ostatecznie zapłacą jednak widzowie i abonenci.
Zapłacą widzowie
– Z pewnością nałożenie na operatorów telewizji kablowych dodatkowych opłat i to tak znacznych, podniesie koszty naszej działalności, co nie pozostanie bez wpływu na wysokość opłat abonamentowych. W tym momencie nie jesteśmy jednak w stanie określić wysokości ewentualnych podwyżek. Wciąż wierzymy, że ustawa w takim kształcie nie spotka się z ostateczną akceptację parlamentarzystów – tłumaczy Tomasz Żurański prezes firmy Vectra, która w jest właścicielem jeleniogórskiej telewizji Dami (8 tys. abonentów).
Kolejny podatek
Według Leszka Burchardta szefa telewizji Azart – Sat
(15 tys. abonentów w podjeleniogórskich miejscowościach), będzie to kolejny podatek nałożony na telewizje kablowe, które już płacą za prawa autorskie 2,8 proc. przychodu, a 1 proc. pobiera Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Odprowadzają ponadto 7 proc. podatku Vat oraz płacą za dzierżawę kanalizacji teletechnicznej i niektórym telewizjom komercyjnym za retransmisję programu.