To debiut budżetu obywatelskiego w mieście nad Jedlicą i ma on charakter pilotażowy. Pula z kasy samorządu, jaką przeznaczono w tym roku na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców to 100 tysięcy złotych. W przypadku pozytywnego odzewu mieszkańców miasta nie jest wykluczone, że kwota ta w kolejnych latach wzrośnie.
Na potrzeby budżetu obywatelskiego miasto zostało podzielone na pięć stref, co oznacza, że maksymalna wartość zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych. Proponowany projekt, aby spełnić wymogi formalne, musi dotyczyć inwestycji ogólnodostępnej i realizowanej w ciągu jednego roku budżetowego na terenie będącym własnością miasta Kowary.
Propozycje zadań będą oceniane od 1 do 16 czerwca w głosowaniu powszechnym, w którym będzie mógł uczestniczyć każdy mieszkaniec miasta, który w 2019 roku ukończy 16 lat. Głosowanie zostanie przeprowadzone w Urzędzie Miejskim w Kowarach, gdzie będzie można wypełnić i złożyć kartę. O tym, które z zadań zgłoszonych do Kowarskiego Budżetu Obywatelskiego zyskały największe uznanie i zostaną zrealizowane dowiemy się 21 czerwca.