Karkonoski Park Narodowy prowadzi akcję informacyjną, która ma edukować społeczeństwo. W trzech dużych miastach Polski pojawiły się plakaty z głównymi zasadami obowiązującymi na terenie parku, ale są też działania skierowane do lokalnej społeczności.
Nasza kampania "Głowa do góry" skierowana jest przede wszystkim do turystów, którzy przybywają na teren parku, a mamy w Karkonoszach co roku 2,5 mln turystów - podkreśliła Karolina Dobrowolska-Martini z KPN.
Na plakatach pojawiły się zasady przebywania na terenie parku narodowego, m.in. trzymać się wyznaczonego szlaku, poruszać się od świtu do zmierzchu (nie w nocy), nie zostawiać śmieci ani resztek jedzenia, nie spędzać czasu w miejscach, które nie są do tego wyznaczone (nie zadeptywać roślinności).
Próbujemy wszystkich sposobów, żeby dotrzeć do turystów. Kampania jest również skierowana do społeczności lokalnej. Stąd spotkania sąsiedzkie, które cyklicznie odbywają się w Sobieszowie. Zapraszamy też na wycieczki w Karkonosze z naszymi edukatorami - powiedziała Monika Rusztecka-Rodziewicz z KPN.
W Warszawie plakaty pojawiły się w 100 miejscach, a w Poznaniu i Wrocławiu po 70. Jak przekonują przedstawiciele KPN, właśnie z tych miast jest najwięcej przyjezdnych turystów. Edukacyjny przekaz ma się również pojawić na dworcach kolejowych.
Musimy szukać nowych sposobów docierania do turystów, bo często przyjeżdżają nie do końca przygotowani. Mamy nadzieję, że efektem tej kampanii będzie też zaistnienie w świadomości mieszkańców dużych aglomeracji i pokuszą się oni o refleksje - dodała Monika Rusztecka-Rodziewicz.
Projekt potrwa do marca 2024 roku, ale z pewnością działania edukacyjne wtedy się nie zakończą, lecz będą kontynuowane.