- W tzw. projekcie ASOS braliśmy udział już po raz szósty – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych. – Celem tego projektu jest podniesienie jakości życia naszych seniorów poprzez aktywność społeczną i rozwijanie ich umiejętności – dodaje szef KSON-u.
W ramach projektu seniorzy uczyli się obsługi komputera, w tym m.in. korzystania z Internetu, obsługi internetowych kont bankowych, pisania i odbierania wiadomości e-mailowych czy łączenia się z bliskimi przez skype'a. Odbyło się również sporo wycieczek.
- Nasi seniorzy wyjeżdżali m.in. na Jarmark Bożonarodzeniowy do Wrocławia, do Zamku Książ, do Jedliny Zdroju, do Teatru w Wałbrzychu, Opery we Wrocławiu, byli w Palmiarni czy też wychodzili do Filharmonii Dolnośląskiej – wymienia Anna Deskalakis z KSON-u.
Na miejscu, czyli w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi oraz warsztaty rękodzielnicze.
- Pojawili się u nas m.in. lekarze i aptekarze, którzy udzielali praktycznych porad naszym seniorom, byli też pasjonaci, w tym: Eugeniusz Gronostaj opowiadający m.in. o historii Jeleniej Góry czy Edward Pieksa, który przybliżył właściwości lecznicze miodów i pyłków kwiatowych. A w ramach warsztatów rękodzielniczych uczono się m.in. jak robić ozdoby świąteczne – wymienia Stanisław Schubert.
Poza zajęciami dla duszy, były też i te dla ciała. Uczestnicy projektu mogli bowiem skorzystać z zabiegów leczniczo – rehabilitacyjnych w Uzdrowisku Cieplice.
Do końca grudnia br. odbędą się jeszcze warsztaty psychologiczne i rękodzielnicze, na które są jeszcze wolne miejsca, a chętni mogą się zapisać zgłaszając do sekretariatu KSON-u czy dzwoniąc na numer tel. 757524254.
W taki sam sposób można się już zapisywać do uczestnictwa w projekcie ASOS w przyszłym roku. Wszystkie zajęcia mają ruszyć w I kwartale 2019 roku. A jak przekonuje tegoroczna uczestniczka, naprawdę warto.
- Ja mam 85 lat, mam problem z chodzeniem i słuchem - mówi Barbara Augustyniak z Jeleniej Góry - i gdyby nie udział w tym projekcie, nie maiłabym szans zobaczenia wielu rzeczy. A tak byłam m.in. na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu, który urzeka i chwyta za serce. Największym przeżyciem było jednak ponowne zobaczenie Panoramy Racławickiej, którą odwiedziłam na początku lat 80-tych i sama ponownie nigdy bym już jej nie zobaczyła. Łezka w oku zakręciła mi się na Balecie Rosyjskim na Forum Muzyki. To było coś niesamowitego. Dzięki temu projektowi uczestniczyłam też w spotkaniach w KSON-ie, co dla mnie było po prostu bezcenne – dodaje uczestniczka.
Projekt „Oswoić starość” jest dofinansowany przez Ministerstwo Rady i Polityki Społecznej w ramach programu na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych na lata 2014-2020.