10 niepełnosprawnych, w tym jedna na wózku, zrobiło próbę generalną na odcinku jednej z tras dostosowanych do ich potrzeb wędrując od parkingu i kiosku z pamiątkami przy wodospadzie Szklarka przez most na rzece Kamiennej do schroniska „Kochanówka”, gdzie jest platforma widokowa.
Można z tego miejsca, dostosowanego dla niepełnosprawnych, podziwiać uroki karkonoskich gór. Trasa została przygotowana do tej próby dzięki pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Karkonoskiego Parku Narodowego, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i Lasów Państwowych.
Byli tam obecni: marszałek Andrzej Łoś, wicemarszałek – Piotr Borys, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, burmistrz Szklarskiej Poręby – Arkadiusz Wichniak i przedstawiciele KPN.
Zapewniali, że pomogą, w miarę możliwości, jeszcze lepiej przygotować inne trasy turystyczne dla niepełnosprawnych oraz zrealizować odważny pomysł wytyczenia nowych odcinków tras w wyższych partiach Karkonoszy.
Będzie ku temu okazja niebawem, kiedy Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych razem z GOPR i KPN oraz Miejską Koleją Linową w Karpaczu podejmą próbę zorganizowania i przeprowadzenia wycieczki początkowo kolejką linową, a potem pieszo ponad 2 km, na Równię pod Śnieżką włącznie z odwiedzeniem schronisk: Strzecha Akademicka i Samotnia.
<b> Z przewodnikiem po górach </b>
Bohdan Krakowski z Wrocławia opracował pierwszy w Polsce przewodnik turystyczny dla niepełnosprawnych. Inicjatorem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski,. Pomysł skutecznie poparł Jerzy Pokój, były naczelnik GOPR oraz szeryf Western City w Ściegnach.
Pokój jest także radnym dolnośląskim i byłym przewodniczącym komisji turystyki w sejmiku województwa.
W przewodniku znalazło się 105 tras turystycznych na Dolnym Śląsku, którymi mogą wędrować niepełnosprawni. Dziesięć z nich znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej.