Ze względu na warunki pogodowe, zamiast w plenerze, uczestnicy kreowali swoje miniaturowe ekosystemy w jednej z pracowni Domu Kultury. Warsztaty poprowadził Mirosław Kulla – artysta, propagator edukacji dzieci i młodzieży poprzez sztukę i rzemiosło.
Każdy uczestnik w przyniesionym przez siebie szklanym pojemniku próbował zagospodarować jego przestrzeń w taki sposób, by stała się ona przyjaznym środowiskiem do posadzenia roślin. I tak warstwa po warstwie dzieci układały odpowiednie materiały, dostarczone przez prowadzącego i zgodnie z jego instrukcją. Na dno wsypywali żwirek, potem ziemię zmieszaną z piaskiem, na koniec trzeba to było jeszcze dobrze uklepać. Dopiero w tak przygotowanym podłożu można było sadzić mech oraz inne rośliny. W niektórych aranżacjach znalazły się też kamienie oraz patyki i gałązki porośnięte mchem i porostami.
Zajęcia były idealnym sposobem na połączenie dobrej zabawy z nauką o roślinach, biosferze i ekosystemie. Uczestnicy dowiedzieli się różnych ciekawych historii związanych z królestwem flory, a także mogli poznać tajemnicę samowystarczalności takiego zamkniętego we florarium zielonego, żywego ogrodu.
Zajęcia odbywają się w ramach cyklu „Większy kawałek słońca”. Projekt dofinansowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze.