Ambasadorami zostali: Ewelina Wójcik - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze, Irena Szydłowska - prezes Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów, Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego oraz Marek Obrębalski - wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego. Tytuły przyznawane są przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.
Dla mnie wyróżnienie przyznane przez KSON jest czymś szczególnym, jestem wzruszony. Praktycznie każdego roku darzę wsparciem wszystkie środowiska i działania osób niepełnosprawnych. To dla mnie wyzwanie do jeszcze lepszej współpracy, aby dobrej otaczać jeszcze większe grupy osób - powiedział Marek Obrębalski, wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego.
Współpraca z KSON-em układa się rewelacyjnie. Przy takim poziomie rozwoju Dolnego Śląska musimy zadbać o osoby niepełnosprawne, żeby była pełna akceptacja, a sami niepełnosprawni czuli się potrzebni oraz realizowali swoje ambicje. To dla mnie niezwykle ważne wyróżnienie. Cieszę się, że KSON dostrzega działania moje i całego zespołu Urzędu Marszałkowskiego - wyznał Cezary Przybylski, marszałek województwa.
Mam to szczęście, że obracam się wśród ludzi, z którymi wszystko dobrze się układa. Staram się wyczuwać potrzeby ludzi. Od 10 lat Karkonoska Akademia Aktywnych Seniorów zrzesza ludzi z Jeleniej Góry i okolicznych gmin - powiedziała Irena Szydłowska, prezes KAAS.
Podczas uroczystości wyróżnieni odebrali paszporty oraz kryształowe dzwonki przygotowane w Hucie Julia. Jak podkreśla prezes organizacji zrzeszającej organizacje działające na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnościami, to ważne, aby doceniać osoby i instytucje, które wspierają ludzi o specjalnych potrzebach.
Kto dziękuje - dwa razy prosi. Świat niepełnosprawnych bez życzliwości osób zdrowych nie mógłby istnieć. Jest wiele obszarów życia, w którym sami byśmy nie dali sobie rady. Największą barierą nie są schody, brak poręczy czy wind. Największą barierą jest brak empatii sąsiadów, urzędników. Sytuacja się poprawia i właściwie od 2003 roku, uświadomiono niepełnosprawnym, że w Polsce jest nas 5 milionów, w Europie ponad 80 milionów, w województwie dolnośląskim ponad 400 tysięcy, a w samej Jeleniej Górze co czwarta osoba jest niepełnosprawna w znaczeniu biologicznym (powyżej 60. roku życia) lub posiada ważne orzeczenie o niepełnosprawności - powiedział Stanisław Schubert, prezes KSON-u.
Po części oficjalnej uczestnicy udali się na piknik, gdzie integrowali się przy posiłkach przygotowanych przez ZSTiB "Handlówka" oraz przy muzyce.