Dlaczego nietuzinkowy? Albowiem zarówno „studentom i mistrzom” z Katedry Designu UT w Libercu, jak i prezentowanym przez tychże pracom bynajmniej tuzinkowości, sztampy, nudy i monotonii zarzucić nie można. Choć określane, dość lakonicznie, „biżuterią i szkłem”, są one zbiorem przedmiotów ozdobnych w innym tego słowa znaczeniu – zdobiących na pewno, ale ekstrawagancko i niekonwencjonalnie. I z niekonwencjonalnych materiałów wykonanych, jak plastik, kamień, szkło użytkowe, jak również przedmioty stosowane na co dzień, ze smakiem wykorzystane na potrzeby sztuki.
Łupek na palec, łańcuchy, kamienne, blaszane i plastikowe korale; wazony z butelek i hantle z kolorowych, szklanych krążków – oto przykłady tego, co na potrzeby wystawy przywieźli nam młodzi i bardziej doświadczeni designerzy z Liberca. – Prace, które wystawiliśmy na wystawę, to dzieła z ostatnich dwóch lat, wykonane przez studentów na jeden z zadanych tematów: „łańcuchy”, „pierścienie”, „obiekty i instalacje” itp. Są one skrupulatnie wybrane, stanowią zbiór tych, które najbardziej do nas „trafiły” – tłumaczy Ludmila Šikolová, asystent Pracowni Biżuterii i Szkła w UT w Libercu.
– Skąd pomysł na ozdobny łupek na palec (usztywniacz chirurgiczny, stosowany w przypadku złamać czy zwichnięć palców dłoni – przyp. red.)? Przyszedł mi on do głowy tylko dlatego, że kompletnie nie miałem pomysłu na pracę semestralną, za to miałem złamany palec i łupka na tymże. Cóż, wziąłem, ozdobiłem i zaliczyłem. I mam, łupek niezwykły, inny od wszystkich łupków – mówi ze śmiechem Jiří Novotny, student Katedry Designu UT w Libercu, którego „łupek” znalazł się na plakacie promującym wystawę.
Projekt Sztuka Designu. Biżuteria i szkło, w którego ramach w Galerii BWA w Jeleniej Górze odbył się wczoraj wernisaż naszych najbliższych sąsiadów, jest współfinansowany ze środków unijnych, a ściślej – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz ze środków gminy – Miasta Jelenia Góra. Wystawę można oglądać do 5 maja 2011. Warto!