Młodzieżowy Dom Kultury "Jelonek" w Jeleniej Górze odebrał takie odznaczanie od Katarzyny Hall, Minister Edukacji Narodowej, jako jedna z czterech placówek w powiecie. Osiągnięcia domu kultury zauważono po latach jego ciężkiej pracy, setkach dyplomów i nagród wywalczonych na ogólnopolskich i zagranicznych konkursach, olimpiadach czy festiwalach.
W całej Polsce znany jest m.in. zespół wokalny Paka Buziaka prowadzony przez Wiesława Kowalewskiego czy zespoły taneczne „Flesz” i „Afera”, których instruktorem jest Grzegorz Gigiel. Spore sukcesy mają także podopieczni wszystkich pozostałych pracowni prowadzonych w MDK m.in. przez Sylwię Raban (pracownia muzyczno-rytmiczna), Renatę Kryńską (pracownia muzyczna), Krzysztofa Zwolińskiego (pracownia teatralna), Annę Toporowską (pracownia komputerowa), Annę Borsuk-Krasucką (pracownia plastyczna), Ewę Nyc (pracownia plastyczno-malarska) czy Ewę Bąk z Akademii Malucha. Obok bezpośredniej pracy w kołach i pracowniach poszukiwaniem talentów zajmuje się też pracownia organizacji imprez prowadzona przez Barbarę Kędrę oraz Macieja Cytarzyńskiego. Nad całością czuwa natomiast oddana całym sercem Danuta Sitek, dyrektor placówki.
– Rok szkolny 2010/2011, pani Minister Katarzyna Hall ogłosiła rokiem Odkrywania Talentów, a dzień 21 marca „Dniem Odkrywania Talentów”. Na mapie Polski wszystkie szkoły i placówki mogły nanieść się, jako miejsca w których próbuję się te talenty odkrywać. Każda z placówek musiała jednak potwierdzić swoją kandydaturą wieloletnimi sukcesami. Spośród zgłoszonych placówek wybrano kilka, które otrzymały tablicę ufundowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jest to sukces nas wszystkich. Jest to potwierdzenie i uwiarygodnienie naszej działalności. Wszyscy nasi nauczyciele z pasją wyłuskują te talenty, pracują z nimi po kilka lat i nie zrywają z nimi kontaktu śledząc ich losy w późniejszym czasie. Wielu absolwentów wraca też do naszej placówki jako nauczyciele – powiedziała Danuta Sitek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze.
Po uroczystym odsłonięciu tablicy, które odbyło się bez przedstawicieli wydziału oświaty urzędu miasta, ale z rodzicami, podopiecznymi i pracownikami ośrodka, zaprezentowano namiastkę „diamentów”, które wychowawcom udało się odnaleźć i oszlifować. Przed gośćmi wystąpił m.in. zespół muzyki dawnej „Lux in tenebris”, Natalia Droń, laureatka I miejsca w eliminacjach regionalnych Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej, grupa teatralna „Literka”, czy tancerz Patryk, „sobowtór” M. Jacksona.
Imprezie towarzyszyła również wystawa prac plastycznych. Nie zabrakło słów podziękowania skierowanych do podopiecznych i nauczycieli, którzy od dyrektor Danuty Sitek poza słowami uznania otrzymali słodkie upominki. Na koniec cały zespół nauczycieli podziękował swojej szefowej, bo jak mówili wychowawcy, bez niej tego sukcesu by nie było.