Miecze Piastowskie w Parku Zdrojowym mają swoje początki w roku 1967. Stylizowane na miecze grunwaldzkie - ozdobione płaskorzeźbami – prezentują historię. Pierwszy nawiązuje do piastowskiej historii tych ziem, a drugi do scen z II wojny światowej. Praca została wykonana przez T. Szymaniaka oraz przez ówczesnych uczniów Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Każdego roku (we wrześniu), odbywają się tam uroczystości związane z zakończeniem II wojny światowej,
- Od czasu powstania, te miecze nie były konserwowane – podkreślił Zbigniew Rzońca, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządza Parkiem Zdrojowym, dbając o jego atrakcyjność i estetykę. Początkowo rozważano pomysł przekazania pomnika do ZSRArt. do renowacji, jednak obawiano się, że po rozkręceniu ulegną uszkodzeniu, więc MPGK postanowiło wyczyścić je na miejscu. - Teraz czekamy aż wyschną i po tym zostaną zakonserwowane na kolejne kilkadziesiąt lat – dodał rzecznik miejskiej spółki.
Poprawie uległ też pobliski Liczyrzepa, który stoi przy ul. Cervi na skwerku, poświęconym jubileuszowi partnerstwa Jeleniej Góry i włoskiego miasta Cervia, a nasadzenia w Parku Zdrojowym sprawiają, że ten uzdrowiskowy zakątek stolicy Karkonoszy jest niezwykle piękny.