Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14354
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miłość z zagładą w tle

Wtorek, 29 września 2015, 7:55
Aktualizacja: Środa, 30 września 2015, 8:23
Autor: Manu
Jelenia Góra: Miłość z zagładą w tle
Fot. Archiwum Teatru
W miniony poniedziałek (28.09) na Scenie Studyjnej jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, w ramach jubileuszowych 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, Teatr Cinema z Michałowic zaprezentował spektakl “Rewia ognia” na podstawie scenariusza, w reżyserii i ze scenografią Zbigniewa Szumskiego.

“Rewia ognia” oparta na prozie Edmonda Jabèsa, żydowskiego poety i teozofa piszącego w języku francuskim, operuje głównie ruchem i narracją wizualną. Ukazuje miłość dwojga młodych ludzi w kontekście Holocaustu, który przedstawiony jest tu z punktu widzenia małej, prywatnej tragedii, a nie światowego nieszczęścia. Oddzieleni podczas wojny od siebie bohaterowie piszą wyimaginowane listy miłosne.

Za pomocą ruchów ciała i gestów, interakcji aktorów oraz animacji krzesłami i elementami garderoby powstał pełen dręczących pytań o relacje z przeszłością spektakl, który zupełnie niepatetycznie mówi o Holocauście. Jego ofiary stały się przedmiotami w rękach oprawców, odebrano im rzecz najważniejszą – ludzką godność.

Małgorzata Walas–Antoniello, Izabela Terek–Jopkiewicz, Anna Krych, Tadeusz Rybicki oraz tancerz izraelskiego pochodzenia Irad Mazliah znakomicie sprawdzają się w swoich rolach, grają z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. Ich ruch idealnie koresponduje z surrealistycznymi projekcjami po bokach sceny.

Mocne napięcie i oniryczny klimat tego widowiska buduje już sama scenografia Zbigniewa Szumskiego, pomyślana tak, aby budować zagadkową, nieoczywistą przestrzeń. Wiele jest tutaj pułapek, z których ciężko się wydostać. Podobnie jak w słynnej powieści Lewisa Carolla, gdzie tytułowa bohaterka Alicja miota się po dziwacznej krainie, chociaż, niejednokrotnie szuka drogi wyjścia.

“Rewia ognia” jest kontynuacją pracy rozpoczętej w 2008 w Acco Theatre Center w ramach Polskiego Roku w Izraelu organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Premiera miała miejsce 27 października ub. r. w Warszawie podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji “Rozdroże 2014”, zorganizowanych przez Fundację Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
94
Tak
36%
Nie
44%
Nie mam balkonu
11%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group