Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 6645
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi gotowi do walki z biedą

Czwartek, 22 października 2009, 8:12
Aktualizacja: 8:16
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Młodzi gotowi do walki z biedą
Fot. Ania
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Wiele jeleniogórskich dzieci żyje w rodzinach, w których dochód wynosi mniej niż 351 złotych. W Zespole Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze po raz trzeci obchodzono Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Wczoraj z tej okazji zorganizowano okolicznościową konferencję, na której zabrakło niektórych przedstawicieli samorządu.

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem obchodzony jest 17 października. W tym roku wypadł on w sobotę. Konferencja została zorganizowana w minioną środę.
Podczas konferencji omawiano tematy związane w szczególności z ubóstwem, jakie dotyka dzieci. Boryka się z nim wielu młodych jeleniogórzan, zwłaszcza tych, których rodzice są tzw. bezrobotnymi z wyboru.

Omawiano kwestie związane z dziećmi i młodzieżą, pozbawioną opieki z powodu wyjazdu rodziców za granicę. Poruszono problemy takie jak alkoholizm, przemoc, brak narzędzi, które pozwoliłyby pedagogom i wychowawcom właściwie pomóc dziecku i inne. Okazuje się, że wiele jeleniogórskich dzieci żyje w rodzinach, w których dochód wynosi mniej niż 351 złotych.

Pomagać nie jest łatwo. Przykładem są chociażby stypendia socjalne, wydawane dopiero w listopadzie. Na ten temat m. in. wypowiadała się Anna Kuryś, pedagog szkolny w Gimnazjum w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych. Swoimi doświadczeniem i wiedzą podzieliła się z pozostałymi uczestnikami konferencji.

Wszyscy byli zgodni, że instytucje społeczne powinny współpracować z pedagogami szkolnymi. W przyszłości osoby zainteresowane chcą ustalić możliwość prawną stworzenia bazy danych, z której mogliby wspólnie korzystać. W ten sposób łatwiej byłoby pomóc najmłodszym z ubogich rodzin.

Debatowano także o psychicznych aspektach ubóstwa. Chodzi o rodziny, w których rodzice nie chcą pracować, bo otrzymują pomoc z zewnątrz. Takie zachowanie jest bardzo groźne chociażby z tego powodu, że w przyszłości – biorąc przykład ze starszych – podobnie może postępować ich potomstwo. Ważne jest więc, aby w szkołach przekazywać dzieciom, że praca prócz pieniędzy daje także dużo więcej korzyści, jak chociażby motywację do działania, możliwość spotkania z innymi ludźmi. Sprawia także, że czujemy się potrzebni, a przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa.

Konferencję prowadziła Marzena Owsiana-Czepiel, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych. Na wczorajsze obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem zaproszono wiele osób, ale jak się okazuje nie każdy zainteresowany był tym tematem. Zgromadzeni goście ubolewali w szczególności, że nie przyszli zastępca prezydenta miasta, Zbigniew Szereniuk oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, Waldemar Woźniak. Przybyli za to zastępczyni przewodniczącego rady miasta Anna Ragiel oraz szef komisji bezpieczeńswa w radzie Jerzy Pleskot.

Z drugiej jednak strony najważniejsze, że na konferencji były obecne osoby, które chcą pomagać dzieciom z ubogich rodzin i chętnie poświęcają temu czas. Postanowiono, że w listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie. Aby skutecznie pomagać w rozwiązaniu kłopotów związanych z ubóstwem potrzebne jest wspólne działanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
302
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group