Celem przedsięwzięcia jest rozwój, modernizacja i doposażenie KCGO, co umożliwi zwiększenie efektywności zakładu. Realizacja projektu wpłynie na zmianę struktury składowania odpadów oraz na doczyszczanie i zwiększony odzysk surowców. Ma też sprawić, że składowisko i sortownia odpadów staną się mniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Zmniejszy się też masa odpadów przekazywanych do składowania.
Całkowita wartość projektu to 26,5 miliona złotych. Środki te pochodzą z pożyczki oraz dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory wybudowano nowe komory do biostabilizacji odpadów stałych, z systemem napowietrzania i odbierania wód odciekowych oraz zraszania. Dzięki temu proces kompostowania bioodpadów będzie w pełni monitorowany oraz sterowalny. Zmodernizowano też część mechaniczną wyposażając ją w urządzenia ułatwiające prace pracownikom sortującym śmieci m.in. rozrywarki worków, separatory balistyczne, separatory do metali żelaznych i nieżelaznych.
Wprowadzone inwestycje pozwalają na odtworzenie zużytej instalacji do przerobu i segregacji odpadów bo ostatnie prace przy instalacji w KCGO były prowadzone na etapie gdy ona powstawała czyli kilkanaście lat temu - mówi dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich Łukasz Hada. - Z drugiej strony doposażyliśmy ją w nowe urządzenia, które w sposób bardziej efektywny pozwalają wydzielać surowce. Poprawiamy, też warunki pracy naszej załogi. Kabiny w których pracownicy segregują strumień odpadów zmieszanych będą hermetyczne, z klimatyzacją i wentylacją.