Samorząd Kowar objął ochroną niszczejącą mozaikę z ceramicznych kostek, znajdującą się na jednej ze ścian hali dawnej Fabryki Dywanów.
Niszczejący mural został wpisany do gminnego rejestru zabytków. Ma to zapobiec ewentualnemu jej zdemontowaniu lub zamurowaniu przez prywatnego właściciela obiektu. Jednak Miasto nie posiada obecnie środków, aby wyremontować lub też przenieść w inne miejsce.
Mozaika ta jest bardzo ważną pamiątką historii naszego miasta – mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Dlatego zdecydowaliśmy się objąć go ochroną. Jesteśmy też gotowi pomóc właścicielowi obiektu, na którym znajduje się mozaika jeśli zdecydowałby się podjąć jej odnowienia. Niestety mamy problemy z nawiązaniem z nim kontaktu.
Mozaika, o rozmiarach 8 na 9 metrów, która przez lata zdobiła Fabrykę Dywanów i była reklamą jej wyrobów powstała w 1978 roku. Projekt muralu stworzono we wzorcowni zakładu. Jego autorami był dziesięcioosobowy zespół pod kierownictwem Stanisławy Lewkowicz. Kafelki, w osiemnastu kolorach, z których powstała mozaika, przyjechały do Kowar z Fabryki Porcelany w Wałbrzychu. Układanie złożonego z ponad 169 tysięcy małych płytek obrazu trwało około trzech miesięcy.