Odpracowanie długów to potoczna nazwa programu świadczeń zamiennych, prowadzonego przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej od 2011 roku. Jeśli ktoś wynajmuje lokal komunalny bądź socjalny, ma dług czynszowy - może wziąć w nim udział i odpracować swoje zobowiązanie. O korzyściach takiego rozwiązania przekonały się już dziesiątki mieszkańców Jeleniej Góry.
- W programie wzięły udział i takie osoby, które miały nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych długu i dzisiaj „wyszły na prostą”, mają czyste konto. Były także takie osoby, które po spłacie tak dużego zobowiązania (choć w rzeczywistości składały się na nią 3 formy: świadczenie zamienne, częściowa spłata gotówkowa i częściowe umorzenie) odzyskały tytuł prawny do lokalu i wykupiły go z 99 proc. bonifikatą – mówi Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Na przestrzeni czasu w programie świadczeń zamiennych zmienił się zakres zadań, i liczba osób biorących w nim udział. Oczywiście nie oznacza to, że w naszym mieście nie ma już dłużników. Raczej brakuje chętnych.
Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że świadczenia zamienne w świetle prawa nie są „pracą”. Nie ma wypłacanego wynagrodzenia, wykonanie zadania redukuje zadłużenie, dlatego osoba odpracowująca swój dług nie straci innych świadczeń i form wsparcia. Do tego ZGKiM jest elastyczny przy ustalaniu grafiku.
- To nie jest tak, że ktoś przychodzi przez cały miesiąc od godziny 6:00 do 14:00. Jeżeli ktoś ma możliwość wykonywania takich zadań dwa razy w tygodniu, po 6 godzin, to my się dostosujemy. Jeśli ktoś chce szybciej zniwelować swoje zadłużenie, będzie przychodził częściej – tłumaczy J. Lenard.
W ramach świadczeń zamiennych można obecnie wykonywać prace budowlane, związane z utrzymaniem czystości w mieście bądź stróżowanie. Więcej informacji na ten temat można zasięgnąć w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.