Testowany w pięciu polskich Empikach system płatności biometrycznych, który potrwa próbne 3 miesiące, działa w oparciu o mobilną aplikację, do której tylko raz wprowadzamy swoje dane plus numer karty płatniczej. Tylko podczas pierwszej transakcji system prosi o potwierdzenie jej PINem lub numerem telefonu. Wszystkie kolejne sfinalizujemy, patrząc w okienko specjalnego terminala.
"Przypiszemy" własne oko do konta bankowego. To absolutna nowość na skalę światową, albowiem w wielu rozwiniętych krajach płatności zbliżeniowe, które w Polsce są standardem, tam są nowością!
Jak wygląda płacenie okiem? Można to zobaczyć na poniższym filmiku:
Nie trzeba ściągać okularów
Biometryczne płatności w Empiku będą możliwe dzięki polskiemu fintechowi PayEye, który rozwija autorską technologię opartą na fuzji biometrii oka oraz twarzy. Proces wymaga precyzyjnej kalibracji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przypadkiem spojrzymy na terminal i zapłacimy. I można płacić również w okularach...
Oko nie zmienia się prze całe życie
- Dlaczego oko? Albowiem oko przez całe życie pozostaje takie samo - to najlepsza podstawa rozwiązania globalnego. Jest to bezpieczna identyfikacja dla instytucji finansowych - mówi Daniel Jarząb, prezes PayEye.
Według niego, w nieodległej przyszłości płatności biometryczne staną się tak popularne jak obecnie płatności bezstykowe. Zgadza się z nim Ewa Szmidt, prezes Empiku.
- Program płatności okiem to nowatorska, ale fenomenalna usługa, która będzie powszechna za kilka lat, jak inne formy płatności - mówi Ewa Szmidt.
- Wypuszczamy w Polsce zupełnie nową technologię, wchodzimy na wyższy poziom. Biometria to coś, czego używany już na co dzień: odblokowujemy telefon palcem lub skanem twarzy. Teraz będziemy płacili absolutnie bez żadnych urządzeń, bez karty, bez telefonu, i to jest faktycznie ogromny postęp - mówi Marta Życińska, dyrektorka polskiego oddziału Mastercard, który jako pierwszy wprowadza tą usługę.
Polska pionierem na świecie
- W 2007 roku jako jeden z pierwszych krajów na świecie Polska wprowadziła płatności bezstykowe. Nam, Polakom, może się wydawać, że taki sposób płacenia jest czymś naturalnym, natomiast w innych krajach jeszcze się tego uczą. Dlatego Polska została wybrana teraz jako pionier kolejnej innowacji, czyli płacenia wzrokiem - podkreśla Marta Życińska.
Trzeba pamiętać, że kilkanaście lat temu płatności zbliżeniowe kartą czy telefonem były powszechną przyszłością, tak jak system BLIK przyszłością był kilka ładnych lat temu.
Emiraty kupiły BLIKa
Pod względem nowoczesnych płatności Polska zawsze była w czołówce światowej. Dość powiedzieć, że system BLIK zakupiła... Arabia Saudyjska oraz ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Polska (Empik) jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadza możliwość testowania przez klientów tak nowoczesnej formy płatności, znanej do tej pory tylko z filmów Science Fiction.
Trzymiesięczny pilotaż usługi będzie miał miejsce w pięciu lokalizacjach: we Wrocławiu na Bielanach, w warszawskiej Galerii Mokotów, w Posnanii w Poznaniu, w Galerii Kazimierz w Krakowie oraz w Czeladzi w galerii M1.