Utworzenie kierunku inżynieria bezpieczeństwa poprzedziła cała procedura. Uczelnia opracowywała wniosek, do którego szkoła musiała dołączyć deklaracje różnych przedsiębiorstw i firm, o przyjęciu absolwentów do pracy.
W grudniu ubiegłego roku przekazano kompletny wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu formalnego zweryfikowania pod względem kompletności. Po akceptacji 16 lutego wniosek został przekazany do Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a 7 maja po pozytywnym zaopiniowaniu merytorycznym przez prezydium decyzja ponownie trafiła do ministra szkolnictwa wyższego.
– Ostatecznie 17 czerwca minister nadał nieodwołalnie uprawnienia Wydziałowi Technicznemu Kolegium Karkonoskiemu do prowadzenia kierunku inżynieria bezpieczeństwa na poziomie studiów I stopnia – mówi Danuta Fijałkowska, prodziekan wydziału technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
– Jest to unikatowy kierunek nie tylko na skalę Dolnego Śląska, ale również na skalę całego kraju. Jest dosłownie kilka uczeni prowadzących ten kierunek, a najbliższa znajduje się w Poznaniu, następnie w Krakowie i Gliwicach. Na Dolnym Śląsku jesteśmy jedyną uczelnią, która ten kierunek prowadzi.
Student, który ukończy Inżynierię Bezpieczeństwa na Kolegium Karkonoskim, będzie posiadał tytuł inżyniera i tytuł zawodowy starszego inspektora BHP. Absolwent będzie więc przygotowany do pracy jako samodzielny pracownik szkolący i prowadzący działalność BHP w przedsiębiorstwach. Będzie też mógł kontynuować naukę na studiach magisterskich.
– Mamy też podpisane porozumienie ze stowarzyszeniem pracowników służb BHP i wszystkie elementy, które nie znajdują się w programie studiów, głównie elementy interpersonalne dotyczące komunikacji będziemy oferować studentom w formie szkoleń wspólnie z tym stowarzyszeniem – mówi Danuta Fijałkowska.
Kierunek zostanie rzeczywiście uruchomiony, jeśli liczba chętnych będzie nie mniejsza niż 48 osób.
– Mamy nadzieję, że kierunek otworzymy z o wiele wyższą liczbą chętnych – mówi prodziekan wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego. Zrobiliśmy badania z naszego regionu oraz z Wielkopolski. Jest wiele szkół policealnych kształcących techników BHP. Ich absolwenci by pracować jako specjaliści w zakładach pracy muszą mieć do 2010 roku z mocy ustawy wykształcenie wyższe. Do tych szkół wysłaliśmy zaproszenie do kontynuowania nauki w naszej uczelni na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Dodatkowo od października będziemy mieli ofertę studiów podyplomowych i różnych szkoleń w tym zakresie.
Uczelnia obecnie rozmawia z przedstawicielami zakładów pracy o tym, co powinno znaleźć się z treściach programowych studiów podyplomowych bądź szkoleń. Termin rekrutacji na nowy, jak i pozostałe kierunki wydziału technicznego KK potrwa do 24 września.