Horst Pinkau urodził się w Sproitz w Górnych Łużycach. Studiował budowę maszyn na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie. Od 1999, kiedy przeszedł na emeryturę, poświęcił się swej pasji szkicowania. Jest członkiem Górnołużyckiego Towarzystwa Sztuki, przewodniczącym Wjelecińskiego Towarzystwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Saksońskiego Towarzystwa Budownictwa Ludowego. Jego rysunkami opatrzony został “Informator o domach przysłupowych” wydany w październiku 2007 przez Towarzystwo Ziemi Bogatyńskiej.
- Można się tu dowiedzieć czym charakteryzują się domy przysłupowe, na czym polega ich sanacja, a także jakich błędów nie należy robić przy ich budowie – wyjaśnił Jacek Jakubiec, kustosz Dworu Czarne i prezes Fundacji Kultury Ekologicznej. – Przez 20 lat te budynki ginęły. Euroregion na styku granic Polski, Czech i Niemiec, zwany “czarnym trójkątem”, czy też “trójkątem siarkowym” z powodu występowania kopalni, nie był na tyle atrakcyjny dla Unii Europejskiej, by jej przedstawiciele zainteresowali się renowacją tych terenów – dodał.
Jak tłumaczył autor szkiców, przysłup to drewniana konstrukcja z charakterystycznymi łukami, która otacza izbę zrębową i podtrzymuje górną kondygnację.
– Chciałem przedstawić domy całkiem zniszczone lub już odremontowane. W niektórych przypadkach rysowałem szybciej niż sami restauratorzy odnawiali budynki. Większość szkiców powstało w tym roku, np. szkice z Bogatyni. Kiedy wróciłem tam po powodzi byłem wstrząśnięty. Wiele z domów przysłupowych uległo ogromnym zniszczeniom – poinformował Horst Pinkau, autor szkiców.
Pojawiły się nawet głosy by je zburzyć, powstawały one bowiem w ciężkich czasach dla wielu Polaków i kojarzone są niesłusznie z niemieckim budownictwem. Domy te łączą w sobie dwa ludowe rodzaje budownictwa: słowiański styl belek i pochodzący z Frankonii mur pruski. Styl ten mający swe początki na przełomie XIV i XV wieku, charakterystyczny jest dla obszarów Górnych Łużyc oraz pogranicza łużycko-śląsko-czesko-saksońskiego.
Dzięki wymianie doświadczeń ludzi pochodzących z różnych kultur, została stworzona doskonała technika budowy domów. W Polsce można go podziwiać w powiatach bolesławieckim, jeleniogórskim, lubańskim, lwóweckim i zgorzeleckim
Autor przekazał szkic jednego z domów przysłupowych z Sulikowa inżynierowi Jackowi Jakubcowi, którego licytacja odbędzie się 11 września przy Dworze Czarne, podczas imprezy charytatywnej dla powodzian. - Cała kwota z licytacji zostanie przeznaczona dla Bogatyni- zapowiedział Jacek Jakubiec, który otrzymał również szkic Dworu Czarne.
Pod koniec września szkice domów przysłupowych przeniesione zostaną na wystawę do Dworu Czarne, gdzie będzie można je podziwiać przez najbliższy rok.