O spółce głośno się zrobiło po koniec ubiegłego roku. Gminy członkowskie: Mysłakowice, Kowary i Podgórzyn nie zgodziły się na podwyżkę taryf. W ich ramach za dostarczanie wody i ścieków w tych samorządach trzeba byłoby płacić o 100,a nawet 150 procent więcej niż dotychczas. Burmistrz miasta nad Jedlicą, Mirosław Górecki i wójt Podgórzyna, Anna Latto jako pierwsi zakwestionowali sposób naliczania nowych taryf. Obecny prezes KSWiK, Stanisław Dziedzic na początku swej kadencji wziął pod lupę właśnie ten problem.
- Zajmuję się przede wszystkim tymi sprawami, które wymagają najszybszej interwencji. Należy do nich m. in. określenie taryf dla poszczególnych gmin. Muszą one być gotowe do 19 lutego – mówi Dziedzic. - Ważne jest także opracowanie wieloletniego planu inwestycyjnego na lata 2010-2013. Poczynamy także starania do wprowadzenia drugiego etapu z Funduszu Spójności – dodaje.
Lesław Kowalczyk ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę, jego bieg rozpoczął się 1 lutego. Daniel Szatkowski obecnie choruje i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Najprawdopodobniej więc jego umowa zostanie rozwiązana, po tym jak wróci do pracy.
Ryszard Brzozowski, przewodniczący Rady Nadzorczej podkreśla, że system karkonoski realizuje zadania inwestycyjne z dużych środków unijnych, dlatego też musi być sprawnie zarządzany – nie może być tak, że zarząd spółki której właścicielem są gminy wchodzi z nimi w układy konfliktowe – zaznacza.
Problem stanowią też oddziały KSWiK, przynoszące straty. Z tą kwestią również będzie musiał się zmierzyć nowy prezes, który spółką będzie zarządzał jednoosobowo. Poza tym zajmie się najprawdopodobniej renegocjacją umowy za hurtowy odbiór i oczyszczanie ścieków z terenu Karpacza oraz sprawdzenie tej, związanej z nieodpłatnym korzystaniem sieci wodno-kanalizacyjnej Osiedla Słoneczna Dolina w Staniszowie.
O czynnościach byłego zarządu, które mogły naruszać dyscyplinę finansów publicznych, zostanie poinformowany rzecznik finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej we Wrocławiu. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza KSWiK. Brane jest tu m.in. pod uwagę dostarczanie materiałów do eksploatacji sieci oraz usługi, w tym kapitalny remont obiektu nie będącego własnością spółki.