Autorkami przedsięwzięcia są Małgorzata Krysiak, dyrektor SP nr 1 w Kowarach i Alicja Tyrawa, jej zastępczyni. Pomysł zrodził się podczas wizyty w zaprzyjaźnionej szkole w Derndorf pod Berlinem. Dowiedziały się wtedy, że część grupy niemieckich uczniów z tej placówki przyjedzie później, bo ma zajęcia w uniwersytecie dziecięcym w Berlinie. Panie skontaktowały się z władzami Kolegium Karkonoskiego, co zaowocowało czterema takimi zajęciami na jeleniogórskiej uczelni w ubiegłym roku i otwarciem pierwszego w Polsce Uniwersytetu Dziecięcego.
W zajęciach uczestniczą dzieci, które wykazują szczególne zdolności w różnych przedmiotach. W tym roku szkolnym młodych studentów czeka aż sześć spotkań. Wezmą w nich udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum nr 1 oraz SP nr 3 w Kowarach. Do akcji przyłączyło się też gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.
Podczas uroczystego rozpoczęcia w gmachu biblioteki Kolegium Karkonoskiego, najmłodsi studenci otrzymali indeksy, nakrycia głowy i wysłuchali inauguracyjnego wykładu. Zwiedzili też bibliotekę i czytelnię. – Zależy nam przede wszystkim na wspieraniu i rozwijaniu dziecięcych pasji – mówi dyrektor szkoły. Zajęcia na jeleniogórskiej uczelni będą odbywały się popołudniami, a zaliczenia wykładowcy wpiszą do prawdziwych indeksów.
– Cieszę się bardzo, że mogę uczestniczyć w takich zajęciach. To duży zaszczyt. Możemy nauczyć się wielu ciekawych rzeczy i poznać nowych ludzi – cieszy się Kasia Krzykała, uczennica kl. VIa, SP 1 w Kowarach. Jej kolega, Maciej Pułka z VId, na wykłady uczęszczał już w poprzednim roku. – Zajęcia są bardzo ciekawe. Dzięki temu mamy nie tylko okazję poszerzyć swoją wiedzę, ale przekonać się, jak wygląda studiowanie. Chciałabym nauczyć się w tym roku jak np. leczyć różne choroby, bo chcę zostać optykiem, tak jak mój tato – mówi Maciek.
Będzie nauka
Podczas sześciu spotkań (wykłady i warsztaty), nastoletni studenci zapoznają się z następującą tematyką: Ponadczasowość Biblii jako dzieła literackiego (PWT Wrocław, o/Legnica), Niepełnosprawność oczami niepełnosprawnych (Szkoła Specjalna w Jeleniej Górze), Matematyka w kontekście logicznego myślenia (Akademia Ekonomiczna), Europa w regionie dolnośląskim (Kolegium Karkonoskie), Ochrona przyrody a turystyka (Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy KP, Szklarska Poręba).