Piątek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 7846
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Nauczyciele – rodzice bis?

Poniedziałek, 14 października 2024, 4:04
Autor: Katarzyna Morańda
Polska: Nauczyciele – rodzice bis?
Jelenia Góra – SP 3 (rok 1970)
Fot. www.fotopolska.eu
Dzisiaj, czyli 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, znany powszechnie jako Dzień Nauczyciela. To moment, w którym przypominamy sobie o pracy pedagogów i ich nieocenionym wkładzie w rozwój młodych ludzi. Tradycyjnie w wielu polskich szkołach obędą się specjalne wydarzenia przygotowane w podziękowaniu za ciężką pracę nauczycieli wkładaną w rozwój młodych ludzi. Jednak warto również zauważyć, że szkoły istnieją przede wszystkim dla uczniów, a nauczyciele czasami niejako "zastępują" rodziców...

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, obchodzone corocznie 14 października. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, powołanej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Święto zostało ustanowione w 1972 roku jako Dzień Nauczyciela, a od 1982 roku jest znane jako Dzień Edukacji Narodowej, na mocy ustawy Karta Nauczyciela. Tego dnia w szkołach organizowane są uroczystości oraz wręczane nagrody dla nauczycieli za ich pracę. Uczniowie przygotowują przedstawienia, składają życzenia, wręczają kwiaty oraz inne upominki, wyrażając w ten sposób wdzięczność za trud wkładany w ich edukację.

Ponadto z tej okazji Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

A jak wygląda przykładowa lekcja matematyki oczami dobrego ucznia?

Film: Waksy

Upominki dla nauczycieli – za czy przeciw

Kwestia upominków dla nauczycieli z okazji Dnia Nauczyciela budzi różne opinie.

Z jednej strony, nauczyciele otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę, podobnie jak przedstawiciele innych zawodów, gdzie nie ma zwyczaju wręczania prezentów za codzienne obowiązki. W innych profesjach, jak np. w handlu, urzędach czy zawodach medycznych, wręczanie upominków mogłoby być postrzegane jako nieodpowiednie, a nawet jako forma łapówki.

Z drugiej strony, symboliczne gesty, takie jak kwiaty, są wyrazem wdzięczności za zaangażowanie w wychowanie i edukację dzieci co nie jest prostym zadaniem.

Podziękowania nie tylko dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem, które zazwyczaj koncentruje się na nauczycielach, jednak nie powinniśmy zapominać także o innych pracownikach szkoły, dzięki którym wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. Oprócz nauczycieli, warto docenić dyrektorów, pracowników administracyjnych oraz pozostałych pracowników szkoły.

W tym dniu należy pamiętać o wszystkich, którzy tworzą szkolną społeczność, i podziękować im za trud włożony w prawidłowe funkcjonowanie placówek oświatowych.

Miliony na szkoły

Szkoły w Polsce co roku otrzymują miliony na modernizacje, remonty i budowę nowych obiektów. Inwestycje te mają na celu poprawę warunków nauki, jednak nie można zapominać, że to uczniowie są prawdziwymi beneficjentami tego systemu.

Ich potrzeby, perspektywa oraz codzienne wyzwania powinny być równie ważne, co kwestie administracyjne czy dydaktyczne. To dla nich powstają nowe budynki, sale lekcyjne i pracownie komputerowe.

Czytaj więcej:
Nowa szkoła w Mysłakowicach

Dzień ucznia

Choć Dzień Nauczyciela jest ugruntowaną tradycją, uczniowie w Polsce nie mają swojego oficjalnego święta. Najbliższy temu jest nieformalny „Dzień Wagarowicza”, obchodzony 21 marca. Wówczas, zamiast w ławkach szkolnych, wielu uczniów spędza ten czas na świeżym powietrzu lub na wycieczkach zorganizowanych przez szkoły.

Poranne zajęcia

Eksperci coraz częściej zwracają uwagę, że rozpoczynanie zajęć o godzinie 8:00 nie jest najlepszym rozwiązaniem dla uczniów.

Badania wykazały, że rytm dobowy młodzieży różni się od tego, który obowiązuje dorosłych. Młodzi ludzie potrzebują więcej snu i ich organizmy działają efektywniej później w ciągu dnia.

Zmuszanie ich do wczesnego wstawania powoduje, że pierwsze godziny lekcyjne są mniej produktywne, a uczniowie często są zbyt senni, by w pełni skupić się na nauce. Wprowadzenie późniejszego rozpoczęcia zajęć mogłoby poprawić wyniki nauki oraz samopoczucie uczniów, co pokazują doświadczenia z innych krajów.

Czytaj więcej:
Na 8 rano do szkoły, to tak jakby na 5 rano do pracy

Religia w szkołach

W polskich szkołach coraz mniej uczniów decyduje się na uczestnictwo w lekcjach religii. W Jeleniej Górze w roku szkolnym 2022/2023 tylko 46% uczniów zgłosiło chęć uczestnictwa w tych zajęciach. Jest to część ogólnopolskiego trendu, szczególnie widocznego w szkołach ponadpodstawowych, gdzie udział w religii zadeklarowało jedynie 17,6% uczniów.

Czytaj więcej:
Na lekcje religii uczęszcza mniejszość

Jeszcze kilka dekad temu zajęcia z religii odbywały się w salkach przykościelnych, co wydawało się funkcjonować bez problemów. Dziś, uczniowie mogą wybierać między lekcjami religii, etyki lub rezygnacją z obu opcji. Coraz częściej wybierana jest właśnie ta ostatnia możliwość

Ponadto mało kto zdaje sobie sprawę, ale edukacja w szerszym ujęciu to zgodnie z definicją ogół procesów i oddziaływań, których celem jest zmienianie młodego człowieka, stosownie do panujących w danym społeczeństwie ideałów i celów wychowawczych.

Pojęcie edukacji jest związane z wychowaniem i z wykształceniem człowieka we wszystkich fazach rozwojowych (dlatego nauka może trwać często aż do wieku 20 lat). Pojęcia edukacyjne: wychowanie i wykształcenie są ściśle związane z nauką pedagogiczną, która odpowiedzialna jest za prawidłowy i zharmonizowany proces wychowania całego społeczeństwa (stąd np. narzucane przez państwo podstawy programowe).

Wszystkim NAUCZYCIELOM i PRACOWNIKOM OŚWIATY redakcja składa NAJLEPSZE ŻYCZENIA!

Twoja reakcja na artykuł?

11
46%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
17%
Złości
5
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
1012
Jeszcze w październiku
36%
W listopadzie
31%
Przed pierwszym śniegiem
8%
Po pierwszym śniegu
4%
Wcale
22%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Sybiraczka: część I
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Aktualności
Wysepki w Kamiennej
 
112
Wypadek na Wolności
 
Aktualności
Parkowa otwierana po latach
 
Aktualności
KANS trochę wygrał, a trochę przegrał
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group