Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11452
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niepełnosprawny ciepliczanin: Park Zdrojowy to miejsce dla ludzi bez ludzi!

Wtorek, 17 lipca 2012, 6:58
Aktualizacja: Środa, 18 lipca 2012, 7:55
Autor: bc
Jelenia Góra: Niepełnosprawny ciepliczanin: Park Zdrojowy to miejsce dla ludzi bez ludzi!
Fot. Czytelnik
Tak uważa Marian Kuźmiński po tym, jak miejscy radni uchwalili regulamin korzystania z Parku Zdrojowego, w którym teraz nie wolno tam przebywać zwierzętom. – Jestem osobą niepełnosprawną, jeżdżącą na wózku, zawsze towarzyszy mi mój pies. Taki zakaz jest krzywdzący – podkreśla. Z oburzeniem mówi, że w magistracie mu powiedziano, że nawet psy pełniące funkcję przewodników, nie mają wstępu do parku...

- Kiedy dowiedziałem się o tym regulaminie, wybrałem się do Urzędu Miejskiego. Zapytałem, czy psy asystujące oraz inne zwierzęta pomagające niepełnosprawnym mogą wejścia do parku. Dowiedziałem się wtedy, że nawet psy niewidomych mają zakaz – opowiada mężczyzna. - Urzędnicy tłumaczą to dbałością o nowo zasadzoną roślinność, o bezpieczeństwo mieszkańców i kuracjuszy, o czystość oraz mówią że jest to rozporządzenie Unii Europejskiej, która dofinansowała rewitalizację – relacjonuje.

- Tyle się mówi, że świat stoi otworem dla niepełnosprawnych, a wychodząc tuż za swoje podwórko napotykamy kolejne bariery – wytyka pan Marian. I dodaje: Jest wiele innych rozwiązań o dbałość, bezpieczeństwo i czystość w parkach, niż zabranianie wstępu tam ze zwierzętami, w szczególności z psami pomagającymi niepełnosprawnym – mówi z goryczą. - Jestem zbulwersowany decyzją rady miejskiej i pomimo zakazów, dalej będziemy z moim psem odwiedzać park – zapowiada.

- Określenie "pies asystujący niepełnosprawnemu" jest w sensie prawnym nieprecyzyjne. Nie wskazuje, czy ten pies jest niezbędny do poruszania się osoby niepełnosprawnej, stąd trudno jest się ustosunkować do tej konkretnej sytuacji. A wątpliwości na temat zwierząt, będących przewodnikami osób niepełnosprawnych rozwiewa ustawa o rehabilitacji społecznej i zawodowej, z której wynika, że pies-przewodnik ma prawo wejścia do pomieszczeń publicznych, w których obowiązuje zakaz wprowadzania jakichkolwiek zwierząt – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miejskiego Cezary Wiklik.

- Pies-przewodnik może wejść z osobą niedowidzącą lub niewidomą do każdego urzędu i w granice każdego obszaru, na którym obowiązuje zakaz przebywania zwierząt. Oznacza to, że nie ma potrzeby zmiany regulaminu Parku Zdrojowego w tym punkcie, bowiem ustawa - jako akt wyższego rzędu - reguluje tę sprawę niezależnie od treści uchwał władz lokalnych – dodaje Cezary Wiklik.

- Uważamy, że bezwzględny zakaz wprowadzania psów do parków miejskich powinien być zniesiony, choćby dlatego, że są psy, nawet jeśli nie pełnia oficjalnie roli przewodnika, to pomagają osobom niepełnosprawnym, choć zapewniając poczucie bezpieczeństwa – mówi tymczasem prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Schubert. - Dlatego liczymy na szybka zmianę regulaminu korzystania z miejskich parków. Jeśli tak się nie stanie, będziemy o to występować do Rady Miejskiej – zapowiada.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group