Podczas tych wypraw osoby z dysfunkcją wzroku wraz z pilotami mają możliwość zarówno poznawania siebie wzajemnie, dzielenia się niezwykłymi przeżyciami z odbytych dotąd eskapad rowerowych, ale także zwiedzać i podziwiać polską kulturę i przyrodę.
- Staramy się zapewnić szczególnie naszym niewidomym uczestnikom możliwość aktywnego wypoczynku, realizowania ich pasji, jaką jest jazda na jednośladach, jak również pokazanie wielu punktów i miejsc kultury, do których nie mają na co dzień dostępu lub jest on ograniczony. Także dla naszych pilotów/wolontariuszy jest to ciekawe przeżycie – zastępowanie oczu osobom jadącym na tylnych siodełkach, opisywanie im mijanych widoków, uczenie się obserwowania świata z zupełnie innej perspektywy. Samo prowadzenie tandemu jest dla nich często zupełnie nowym i fascynującym doświadczeniem – informują organizatorzy.
- Choć projekt skierowany jest głównie do osób niewidomych, na tylne siodełka zapraszamy także pasjonatów jazdy na rowerze, którzy z powodu innych dysfunkcji nie są w stanie samodzielnie jeździć - dodają.
Prócz tych atrakcji turystycznych, będzie także mały quiz z wiedzy na temat 60 pomników historii Polski. Dla zwycięzców będą nagrody!
A oto rajdy:
1. Rajd Wielkopolski, termin: 19-24 czerwca - ostateczny termin rekrutacji to: 10 czerwca
2. Rajd Warmia i Mazury, termin: 06-11 sierpnia 2017 - ostateczny termin rekrutacji to: 1 lipca
3. Rajd Zachodniopomorski, termin: 10-15 września 2017 r. – ostateczny termin rekrutacji to: 1 sierpnia
- Spośród 60 pomników historii podczas naszych eskapad będziecie mogli zwiedzić piękną KATEDRĘ PW. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY I ŚW. WOJCIECHA W GNIEŹNIE, ZESPÓŁ ZAMKOWO-PARKOWY WRAZ Z KOŚCIOŁEM PARAFIALNYM - NEKROPOLIĄ WŁAŚCICIELI w KÓRNIKU. Podczas wędrówek po Warmii i Mazurach wstąpicie na POLE BITWY POD GRUNWALDEM lub nad KANAŁ ELBLĄSKI (1844-1881), zaś wybierając się z wizytą na ziemie województwa zachodniopomorskiego zobaczycie miejsce założenia dawnego KLASZTORU CYSTERSÓW, PÓŹNIEJSZEJ LETNIEJ REZYDENCJI KSIĄŻĄT POMORSKICH W KOŁBACZU – zachęcają do udziału organizatorzy.
W każdym rajdzie może wziąć udział 16 tandemów – fundacja zapewnia tylko 10. Pozostali uczestnicy muszą zgłosić się z własnymi. Osoby z dysfunkcją wzroku nie mają obowiązku samodzielnie poszukiwać pilota tandemu, by wziąć udział w wyprawie.
Opis trasy oraz link do formularza zgłoszeniowego znajdziecie tutaj:
http://niewidominatandemach.pl/wydarzenie/rajd-rowerowy-wielkopolska-kujawsko-pomorskie/?instance_id=3
Informacje można również uzyskać w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, ul. Osiedle Robotnicze 47a w Jeleniej Górze, osobiście od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 16.00, telefonicznie pod numerem telefonu 75 752 42 54, 800 700 025 (bezpłatna infolinia), bądź mailowo na adres biuro@kson.pl.